Mahmut Ustaosmanoğlu yaşamını yitirdi

Mahmut Ustaosmanoğlu yaşamını yitirdi

İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu, böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında bugün hayatını kaybetti.

İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Sevgili şeyhimiz Mahmut Efendi Hazretlerimiz Hakk’a yürümüş ahirete irtihal etmiştir. Cümle ümmet-i Muhammed’in başı sağ olsun.” ifadeleri yer aldı.

Nakşibendi Tarikatının İsmailağa Cemaat şeyhi Mahmut Efendi’nin torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu da vefatı, “Mahmud efendi hazretleri dedem hazreti Allah’a vasıl oldular” sözleri ile duyurdu.

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesi, 24 Haziran Cuma günü cuma namazını müteakip Fatih Camisi’nde düzenlenecek cenaze töreninin ardından toprağa verilecek.

MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR?

1929 senesinde Trabzon Of’da dünyaya gelen Mahmut Ustaosmanoğlu, 1954 senesinde İsmailağa Camii’nde imamlık görevine başladı ve bu görevini 1996 senesinde emekli olana kadar sürdürdü.

İlk evliliğini 1945 yılında henüz 16 yaşındayken teyzesinin kızı Zehra Ustaosmanoğlu ile gerçekleştiren Mahmut Ustaosmanoğlu, ilk eşinin vefatının ardından Müşerref Ustaosmanoğlu ile evlendi. Ustaosmanoğlu, biri kız olmak üzere 3 çocuk babasıdır.

1951 yılı Ramazan ayında, Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. 1952 yılında şeyhi Ali Haydar efendi ile tanıştı. Askerlik dönüşü Ali Haydar efendi tarafından İsmailağa camiinde imamlık yapması istendi. 1954 yılında bu camide imamlığa başladı, 1996’da emekli olana kadar da sürdürdü. 2010’da Marifet Derneği ve Hindistan Al Mahad Ul Aaali Al-İslami Üniversitesi tarafından İstanbul’da Wow Otel‘de düzenlenen Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumun sonunda kendisine ‘İslam’a üstün hizmet ödülü’ verildi.

İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun talebeleri arasında “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de vardır.

Mahmut Ustaosmanoğlu‘nun yazdığı ve onun hakkında yazılan eserler:

Ruhul Furkan Tefsiri (Henüz 18. cilde kadar yazılmıştır ve 54 cilt olması beklenmektedir)(Açıklamalı Kur’an tefsiri), Sohbetler (6 Cilt) (Kendi yapmış olduğu sohbetler), Risale-i Kudsiyye (2 Cilt) (Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah’ın eserinin tercüme ve izahı), Umre Sohbetleri, Fatiha Tefsiri, Âyete’l Kürsî ve Amene’r-Rasûlü Tefsiri, Kur’an-ı Kerim’in Faziletleri ve Okuma Âdabı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *