Aksa’da cuma namazını 50 bin kişi kıldı

Aksa’da cuma namazını 50 bin kişi kıldı

İsrail işgal güçlerinin engellemelerine ve trafiği zorlaştırmalarına rağmen cuma günü 50 bin Müslüman cuma namazını Mescidi Aksa’da eda etti.

Cuma sabah namazında da Mescidi Aksa’da, işgal güçlerinin Mescidi Aksa murabıtlarına uzaklaştırma cezaları vererek burayı sahipsiz bırakma planının boşa çıkarılması amacı taşıyan “Uzaklaştırmalara Rağmen Biz Yine Nöbetteyiz Şafağı” adıyla bir Büyük Fecir Buluşması gerçekleştirilmişti.

İslami Vakıflar İdaresi tarafından yapılan açıklamada Mescidi Aksa’da cuma namazı için toplananların sayısının 50 bini bulduğu dile getirildi.

İşgal güçlerinin Kudüs çevresine ve içine muhtelif kontrol noktaları kurmaları ve geçmek isteyen herkesi tek tek aramaları, bazılarının geçişlerini engellemeleri sebebiyle Cuma namazlarını Mescidi Aksa’da eda etmek isteyenlerin buraya ulaşmaları bazen saatlerce sürebiliyor. Bugün de özellikle Batı Şeria şehirlerinden ve köylerinden gelen yüzlerce Filistinlinin Kudüs girişine konan askeri kontrol noktalarından geri çevrildiği ve şehre girmelerinin engellendiği bilgisi verildi.

Ancak işgal güçlerinin ve yahudi yerleşimcilerin tüm engellemelerine ve saldırılarına rağmen yine Filistin halkının Mescidi Aksa’ya sahip çıkmak, işgal rejiminin burayla ilgili planlarını uygulamaya geçirmesine fırsat vermemek için kapıları zorlayarak buraya toplandı. O yüzden bu hafta Cuma namazında oluşan kalabalığın sayısı geçen hafta toplananların sayısını geçti.

İşgal rejiminin yahudileştirme faaliyetlerine ve paylaştırma planlarına karşı Mescidi Aksa’ya sahip çıkılması, oranın İslami kimliğinin korunması için muhtelif sivil toplum kuruluşları ve direniş hareketleri tarafından yapılan çağrılar Filistin halkı arasında her zaman büyük ilgi görüyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *