Katılım Bankacılığı’nın 2025 yılı hedefi 2 kat büyüme

Katılım Bankacılığı’nın 2025 yılı hedefi 2 kat büyüme

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen “İslami Muhasebe ve Finans Konferansı”nda konuşan Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, Türkiye’de bankacılık sistemi içerisinde katılım bankacılığının % 7’lere ulaştığını, 2025 yılına kadar bu oranın % 15’e yükselmesinin beklendiğini söyledi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde (HKÜ) Ziraat Katılım sponsorluğunda düzenlenen “3. İslami Muhasebe ve Finans Konferansı”, 10 ülkeden 79 bilim insanı ile sektörün üst düzey kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti.

Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı (BDDK) Mehmet Ali Akben, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, Ziraat Katılım Genel Müdürü ve Kongre Sponsoru Metin Özdemir, Katılım Bankaları Birliği Başkanı Osman Çelik, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mazlum Çelik, Akademisyen Taha Meli Arvas, Kongre Onur Konuğu Prof. Dr. Mehmet Asutay Türkiye’nin ve dünyanın etkili muhasebe ve finansman akademisyenleri, muhasebe ve denetim şirketleri, bürokratlar, muhasebeciler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

BDDK Başkanı Ali Akben: Katılım bankacılığı teknolojiye ayak uydurmalı

Bankalara uzaktan kimlik tespiti yöntemini kullanarak müşterilerle elektronik ortamda sözleşme yapabilme imkanı sağladıklarını belirten BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, “Katılım finansın bankacılık sektörü içindeki payı yüzde 8, öz kaynak açısından payı yüzde 5 ve KOBİ’lere kullandırılan fonlar bakımından yaklaşık yüzde 30 seviyesinde bulunuyor.” dedi.

Akben, katılım finansın; mevcudun devamı şeklinde olması durumunda gelişiminin güçlü olamayacağını, teknolojiye ayak uyduran yeni ürünler ve projelerle desteklenmesi durumunda sektörden alacağı payı artırabileceğini kaydetti.

Akben, “Önümüzdeki dönemlerde, hem genel finans sektörümüzü hem katılım finans sektörümüzü hem de muhasebe uygulamalarımızı derinden etkileyebilecek konulardan biri finansal hizmetlerin dijitalleşmesidir. Günümüzde birçok finansal hizmetin internet altyapısının ve farklı iletişim teknolojilerinin kullanımı ile dijital ortamlarda sunulmaya başladığını görüyoruz. Dijital finansal uygulamalar, operasyon maliyetlerinin azalmasına, finansal kapsayıcılığın artmasına ve yeni ürün ve hizmetlerin sunulmasına imkân vermektedir. Bankalarımızın küresel ölçekteki rekabet güçlerinin korunması için bu alanda gerekli yatırımları yapmaları gerekmektedir. Biz de BDDK olarak geçtiğimiz dönemlerde bu alanda önemli adımları atmış bulunmaktayız. 2021 yılının Nisan ayında yayımlamış olduğumuz Yönetmelik ile bankaların uzaktan kimlik tespiti yöntemlerini kullanarak müşterileri ile elektronik ortamda sözleşme kurmasına imkân verdik. Aynı yılın Aralık ayında “Dijital Bankaların Faaliyet Esasları İle Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmeliği” yayımlayarak, ülkemizde elektronik ortamda bankacılık yapılmasının yolunu açtık” dedi.

Osman Çelik: Toplanan fonlarda pazar payımızı yüzde 10’a çıkardık

Katılım Bankaları Birliği Başkanı Osman Çelik ise, TKBB Başkanı Osman Çelik de katılım bankalarının, ekonomik büyümeye çok yönlü katkıda bulunmaya 2021 yılında da devam ettiğini söyledi.

Çelik, “Katılım bankaları, ekonomik büyümeye çok yönlü katkıda bulunmaya 2021 yılında da devam etti. aktiflerimiz 717 milyar TL’ye, aktiflerin bankacılık sektöründeki payı %8’e ulaşırken, kullandırılan fonlarımızın büyüklüğü 369 milyar TL’ye ulaştı. Reel sektöre ve ticarete kaynak sağlamaya devam eden katılım bankalarımız, bu dönemde de KOBİ’lere 100 Milyar TL’nin üzerinde kaynak sağladı. Söz konusu finansmanların toplam fonlar içerisinde %27’lik bir kısmı oluşturduğu düşünüldüğünde KOBİ’lerimizi desteklemeye özel bir önem verdiğimiz görülecektir.

Toplanan fonlarda pazar payımızı 2012’den itibaren sürdürülebilir bir şekilde artırarak, sektörden aldığımız payı %10’a çıkardık. Ayrıca, 2021 yılı sonunda dövizden TL’ye dönüşümün ve TL tasarrufların artırılmasına yönelik yapılan düzenlemelerin olumlu etkilerini bilançolarımızda görmeye başladık” ifadelerini kullandı.

Dijital bankacılık alanında yasal düzenlemeler yapıldığını aktaran Çelik, Türkiye’nin ilk dijital bankası kuruluş izninin bir katılım bankası olduğunu ve önümüzdeki dönemde sayının artabileceğini sözlerine ekledi.

Metin Özdemir: Katılım bankacılığı stratejik hedeflerine ulaşacaktır

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir ise, katılım bankacılığının uluslararası temsilcileri ile bir araya gelerek bilgi paylaşımında bulunmak ve geniş kitlelere ulaşmak amacıyla bilimsel değerlendirmeler yapmanın, sektöre her zaman güç kattığını söyledi.

Özdemir, “İslami Finans ve Muhasebe Kongresi bu anlamda büyük önem taşımaktadır. Tasarruf sahiplerinin birikimleri ile üretimin, ticaretin ve sürdürülebilir ekonominin desteklenmesini esas alan Katılım Bankacılığına ilgi giderek artmaktadır. Yürüttüğümüz tüm faaliyetler ve atacağımız tüm yeni adımlar, topluma değer katmayı hedeflemektedir. Önümüzdeki dönemde Katılım Bankacılığının stratejik hedeflerine ulaşacağına inancım tamdır.”

Türkiye’de istihdam alanı açabilmek, yerli üretimin desteklenmesi ve stratejik alanlarda yatırım yapacak iş insanlarına fon sağlamak için yeni modeller geliştirdiklerini anlatan Özdemir, Ziraat Katılım’ın bugüne kadar yaptığı kar-zarar ortaklıklarına ilişkin bilgi verdi.

Haluk Kalyoncu: Katılım bankacılığının payı artacak

Küresel ekonomi araçlarında dijital yeni bankacılık ve sigortacılık yöntemleri geliştiğini vurgulayan HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, “İslam dünyasının, faiz hassasiyeti nedeniyle tasarrufların değerlendirilmesi, varlıkların güvence altına alınması veya kaynak ihtiyaçlarının karşılanması noktalarında geleneksel bankacılık ve sigortacılık yöntemlerine katılım bankacılığı ile varlığa dayalı esas ile çalışan sistemlere her geçen gün daha fazla ilgi gösterdiği görülmektedir. Bu talebi karşılamak amacıyla ülkemizde Bankacılık sisteminin içerisinde katılım bankacılığının payı % 7’lere ulaşmış ve 2025 yılına kadar bu oranın % 15’e yükselmesi beklenmektedir. Küresel ekonomi araçlarında dijital yeni bankacılık ve sigortacılık yöntemleri gelişirken, bu alanda yapılan akademik çalışmalar da farklı bakış açılarına ve bazı radikal yeniliklere ışık tutmaktadır” dedi.

10 ülkeden 79 bilim adamı

HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise üniversite olarak, ekonomi ve finans alanında ülkenin nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılayabilecek mezunlar yetiştirmeye gayret ederken, iş dünyasının problemlerinin çözümüne yönelik olarak çalışmalar yapmayı, yatırımcılar ve yöneticiler için yol gösterici bilimsel toplantılar yapmayı ihmal etmediklerini ifade etti.

Dereli, “10 farklı ülkeden 79 bilim insanı ile sektörün en üst düzey kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz kongremizde; İslami finans, İslam iktisadı ve sigortacılık ve benzeri alanlarda sunulacak tebliğler, yapılacak anahtar ve davetli konuşmalar ile panel tartışmaları literatürdeki büyük bir boşluğu dolduracak ve alanına değer katacaktır.” değerlendirmelerinde bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *