Cezayir Cumhurbaşkanı İtalya’da

Cezayir Cumhurbaşkanı İtalya’da

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, İtalya’nın doğal gaz alanında Avrupa’nın en önemli dağıtımcısı olması için Roma ile enerji ortaklıklarını güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

İtalya cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, resmi temaslar için İtalya’yı ziyaret eden Cezayir Cumhurbaşkanı Abülmecid Tebbun’u Roma’daki Quirinal Sarayaında karşıladı.

İtalya’nın gaz piyasasında en büyük ikinci tedarikçisinin Cezayir olduğunu kaydeden Tebbun, “Yeni keşifler için İtalya ile ortaklığımızı güçlendirmeye çalışıyoruz ki kendilerine gaz sevkiyatımızı artıralım ve Avrupa’da en büyük dağıtımcımız olsunlar.” dedi.

İtalya temaslarında çeşitli alanlarda iş birliğini ele alacaklarını aktaran Tebbun, bunların başında ise askeri, denizcilik ve elektronik sanayi alanlarındaki yatırımların geldiğini ifade etti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ayrıca ülkesi ile İtalya arasında varılan çok sayıdaki anlaşma ve ekonomik alandaki ortaklıkların da altını çizdi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, ülkesinin enerji kaynaklarını çeşitlendirme hedefi kapsamında 11 Nisan’da Cezayir ile bu ülkeden İtalya’ya gaz tedarikini kademeli olarak 2024’e kadar yılda 9 milyar metreküpe kadar artıran bir anlaşma imzalamıştı.

Abdülmecid Tebbun, İtalya’ya gerçekleştirdiği 3 günlük resmi temasları çerçevesinde Cezayir’in Roma Büyükelçiliğinde Cezayirli gurbetçilerle bir araya geldi.

Tebbun geçen hafta Türkiye’yi ziyaret etmiş, iki devlet arasında 15 anlaşma imzalanmıştı.

Tebbun: İş birliğimiz daha da geliştirilebilir

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *