Soros da Davos’ta sahne aldı: Medeniyetimiz Ukrayna’dan sağ çıkamayabilir

Soros da Davos’ta sahne aldı: Medeniyetimiz Ukrayna’dan sağ çıkamayabilir

ABD’li milyarder yahudi iş adamı spekülatör George Soros, Rusya’nın Ukrayna’da ‘derhal yenilmezse’ Batı’nın medeniyeti kurtarmak için iklim değişikliğine zamanında müdahale edemeyeceğini savunarak, Rus askerlerinin Ukrayna’daki varlığını ‘3. Dünya Savaşı’nın başlangıcı’ olarak nitelendirdi.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Macaristan doğumlu ABD’li yahudi milyarder George Soros, Rusya’nın Ukrayna’ya asker gönderme kararına değindi.

Sputnik’in aktardığına göre, Rus askerlerinin Ukrayna’ya gönderilmesinin ‘3. Dünya Savaşı’nın başlangıcı olabileceğini’ söyleyen Soros, “Medeniyetimiz bundan sağ çıkamayabilir” dedi. Ukrayna’daki çatışmalar sona erse dahi ‘durumun asla eskisi gibi olmayacağını’ ileri süren Soros, Çin ve Rusya’nın ‘açık toplum’ konseptine en büyük tehditler olduğunu savunduğu konuşmasında ‘Rus işgalinin birbirine taban tabana zıt iki yönetim sistemi olan açık toplum ve kapalı toplum arasındaki bir mücadele’ sırasında gerçekleştiğini dile getirdi.

91 yaşındaki milyarder, Sovyetler Birliği’nin dağıldığı ‘heyecanlı günlerden’ bahsederken, varlığının bir yılda 300 milyon dolar harcayabilecek bir seviyeye yükseldiği ve Doğu Avrupa’daki vakıflarının ‘beklediğinden daha başarılı olduğu’ zamanları hatırlattı.

2001’deki 11 Eylül saldırılarından sonra bir gelgit başladığını söyleyen Soros, Çin ve Rusya’nın ‘en büyük tehdit’ olduğunu ima ederek, ‘baskıcı rejimlerin şu anda yükselişte olduğunu ve açık toplumların kuşatma altında olduğunu’ ileri sürdü. “Baskıcı rejimler artık yükselişte ve açık toplumlar kuşatma altında. Bugün Çin ve Rusya, açık toplum için en büyük tehdidi oluşturuyor” dedi.

“Ukrayna işgali birdenbire ortaya çıkmadı. Dünya giderek birbirine taban tabana zıt iki yönetim sistemi arasındaki bir mücadeleye giriyor: Açık toplum ve kapalı toplum” ifadelerini kullanan Soros, Rusya ve Çin’in ‘bireyin devlete boyun eğdiği’ kapalı toplumların önde gelen üyeleri olduğunu söyledi.

Savaşın gidişatı konusunda iyimser bir yaklaşım sergileyen Soros’a göre, ‘Rus birlikleri Ukrayna’da kurtarıcılar olarak karşılanıp birkaç gün veya hafta içerisinde savaşta galip gelmeyi bekliyordu’, ancak ‘Ukrayna onları ABD ve NATO’nun yardımıyla yenmeyi başardı’.

Soros, Putin’in Ukrayna’daki Rus saldırılarıyla tüm amaçlarına ulaşacağına inandığını, şimdi ise işgalin bir hata olduğunu düşündüğünü ve ateşkes görüşmesi yapmaya hazırlandığını söyledi. Soros, “Ancak ateşkes sağlanamaz, çünkü ona güvenilmez. Putin ne kadar zayıfsa, o kadar öngörülemez olur” dedi.

Soros, Avrupa Birliği’nin, Putin’in şu anda Avrupa’nın ihtiyacının yaklaşık %40’ını karşılayan Rus doğalgazını ‘gerçekten acıtsa da’ kapatabileceğini anlaması gerektiğini söyledi.

Merkel’e suçlama

Soros, eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel’i Moskova ve Pekin’e yakın olmakla eleştirdi.

Putin’in doğalgazı kapatabileceği ihtimalini Avrupa Birliği’nin anlaması gerektiğini dile getiren Soros, bununla ilgili de eski Almanya Şansölyesi Merkel’i suçladı. “Avrupa’nın Rus fosil yakıtlarına bağımlılığı, büyük ölçüde eski şansölye Angela Merkel’in izlediği merkantilist politikalar nedeniyle aşırı düzeyde. Merkel, gaz tedariği için Rusya ile özel anlaşmalar yapmış ve Çin’i Almanya’nın en büyük ihracat pazarı haline getirmişti. Bu, Almanya’yı Avrupa’nın en iyi ekonomisi haline getirdi, ancak şimdi ödenmesi gereken ağır bir bedel var. Almanya ekonomisinin yeniden yönlendirilmesi gerekiyor. Ve bu uzun zaman alacak.” dedi.

Çin’e eleştiri

Soros, Çin’e ilişkin ise Devlet Başkanı Şi Cinping’i eleştirerek, Çinli liderin Şanghay ve diğer kentlerdeki koronavirüs kapanmaları nedeniyle kendi meşruiyetine zarar verdiğini savundu.

Çin Devlet Başkanı Xi için Soros, “Kovid, Rusya ve ekonomiyle ilgili bir dizi hata nedeniyle üçüncü dönem için seçilemeyebilir” diye konuştu,  “Çin Devlet Başkanı çok büyük bir sır saklıyor. Çin halkına, orijinal Wuhan varyantı için tasarlanmış ve yeni varyantlara karşı çok az koruma sağlayan bir aşı ile aşılandıklarını asla söylemedi.” ifadelerinde bulundu. Soros, Çin Devlet Başkanı Şi ile ilgili, “Corona virüsü, Rusya ve ekonomiyle ilgili bir dizi hata nedeniyle üçüncü dönem için seçilemeyebilir” dedi.

İklim krizi

Ukrayna’daki çatışmanın iklim krizine müdahale konusundaki çabaları aksattığı konusundaki endişelerini dile getiren Soros, bunun da iklim değişikliğinin geri döndürülemez hale gelebileceği anlamına gelebileceğini öne sürdü.

“Bu, medeniyetimizin sonu olabilir” diyen Soros, “Savaşı erkenden sona erdirebilmek için tüm kaynaklarımızı seferber etmeliyiz. Medeniyetimizi korumanın en iyi ve belki de tek yolu Putin’i bir an önce yenmek” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *