Hindistan buğdaydan sonra şeker ihracatına da sınırlama getirdi

Hindistan buğdaydan sonra şeker ihracatına da sınırlama getirdi

Dünyanın en büyük tahıl üreticileri arasındaki Hindistan, geçtiğimiz haftalarda buğday ihracını yasaklama kararı almasının ardından, şimdi de şeker ihracatını 10 milyon tonla sınırlama kararı aldı.

Hintli yetkililer, halihazırda haziran-ekim döneminde 9 milyon tonluk şeker ihracat anlaşması bulunduğu ve bunun yaklaşık 7,8 milyon tonunun teslim edildiğini açıkladı.

Hindistan buğday ihracatına da kısıtlama getirirken şeker ihracatının da 10 milyon tonla sınırlanması kararının dünya genelindeki tarım ürünleri üretimi ve arzının düşmesi nedeniyle ülke içi talep ve fiyat dengesinin korunması amacıyla alındığı iddia ediliyor.

Yetkililer, ülkede bu yıl 30 milyon ton şeker üretimi yapılmasının beklendiği ve ülke içi talebin ise yaklaşık 28 milyon tonu bulabileceğini öne sürüyor.

İhracatta kısıtlamanın ardından şeker üreticilerinin gelecek aydan itibaren ihracat için izin başvurusu yapması gerekiyor.

Ülke içi talebin, eylül-kasım dönemi düzenlenecek festivaller nedeniyle artması ön görülüyor.

Enflasyonun artması üzerine devlet benzin ve kömürde indirim yaptı

Hindistan’da şeker fiyatlarında son dönemlerde kayda değer bir artış görülmezken nisanda enflasyonun yüzde 7,8 artmasıyla hükümet benzin, mazot ve kömür gibi bazı kalemlerde vergi indirimine gitti.​​​​​​​

Hindistan, Brezilya’nın ardından en fazla şeker üreten ve ihraç eden ülke olarak öne çıkıyor.

Hindistan buğday ihracatını yasakladı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *