Çavuşoğlu’nu Ben Gurion’da İsrailli yetkililer karşıladı

Çavuşoğlu’nu Ben Gurion’da İsrailli yetkililer karşıladı

İsrail ziyareti öncesi Filistin’e ziyaret gerçekleştiren Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, siyonist devletin başkenti Tel Aviv’deki Ben Gurion Havaalanında İsrailli yetkililer tarafından karşılandı. Çavuşoğlu, daha sonra İsrail işgali altındaki Ramallah’a geçti, burada Mahmud Abbas’ın Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki tarafından karşılandı.

Bakan Çavuşoğlu’nu taşıyan uçak, İsrail’in başkenti Tel Aviv’deki Ben Gurion Havaalanı’na indi.

Çavuşoğlu, burada İsrailli yetkililer tarafından karşılandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, Çavuşoğlu’nun ziyareti için, “Çavuşoğlu’nun ziyareti iki ülke ilişkilerinin yeniden ısınması sürecinin bir parçası olarak gerçekten çok önemli.” dedi.

Filistin ziyareti kapsamında Tel Aviv’den Ramallah kentine gelen Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanlığına geçti. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki tarafından karşılanan Çavuşoğlu, Türkiye-Filistin Ortak Komitesi İkinci Toplantısı’na katılacak.

Çavuşoğlu, İsrail işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki Filistin Dışişleri Bakanlığı binasında ev sahibi mevkidaşı Riyad el-Maliki ile baş başa, ardından da heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmelerde ikili ticaretin artırılmasının yolları ele alınırken, haziran sonunda Türkiye-Filistin Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı yapılması kararlaştırıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kentinde bir sanayi bölgesi inşa etme projesi de değerlendirildi. Ayrıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Filistin makamlarıyla iş birliğini artırmasının gündeme geldiği paylaşıldı. Görüşmede, Filistin ekonomisinin desteklenmesinin yolları, Filistin ekonomisinin canlandırılması için alınacak tedbirlerin yanı sıra Mescid-i Aksa’daki durum ele alındı.

Görüşmenin ardından tarafların Türkiye-Filistin Ortak Komite Toplantısı’na geçtiği belirtildi.

Filistinli mevkidaşı Maliki ile ikili görüşme yapacak Çavuşoğlu, Türk üniversitelerinden mezun Filistinlilerle bir araya gelecek. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la da bir araya gelmesi bekleniyor.

Yarın İsrail’de görüşmeler yapacak

Mevlüt Çavuşoğlu yarın da İsrail’de Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile ikili ve heyetler arası görüşme yapacak.

Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel konularda fikir alışverişinde bulunulması planlanıyor.

İsrail basını: Mevlüt Çavuşoğlu da İsrail’i ziyaret edecek

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *