Mısır, İngiltere’nin İhvan konusunda adım atmasını istiyor!

Mısır, İngiltere’nin İhvan konusunda adım atmasını istiyor!

Lordlar ve Avam meclislerine sahip İngiltere’yi ziyaret eden Mısır Müftüsü Dr. Şevki Allam, Avam Kamarası’nda İhvan örgütünün ‘radikal’ yapısını anlattı, İhvan konulu bir rapor ise her iki mecliste dağıtıldı. Müftü’nün raporunda, İhvan’ın terör örgütleriyle ilişkili olduğu ve iki yüzlü davrandığı ileri sürülüyor.

Mısır Müftüsü Dr. Şevki Allam’ın İngiltere’deki Avam Kamarası’na gerçekleştirdiği dikkat çekici ziyaret ve burada (Mısır makamlarının terör örgütü kabul ettiği) İhvan örgütünün radikal yapısı hakkında yaptığı konuşmanın ardından, Mısır Daru’l İfta (Fetva Kurumu) yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, Londra’nın ‘yakın zamanda İhvan’ı baskılamaya ve yasaklamaya yönelik hukuki tedbirler almasını’ beklediklerini ifade ettiler.

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre, Mısır Müftüsü Danışmanı Dr. İbrahim Necm önceki gün yaptığı açıklamada, Allam’ın ziyareti sırasında Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası üyelerine dağıtılan raporun ‘terör örgütünün kanlı yapısını herkese gösterdiğini’ söyledi. Necm, “Yakın zamanda örgütü baskılamaya ve yasaklamaya yönelik hukuki tedbirlerin alınmasını bekliyoruz” dedi.

Necm, konuşmasının devamında, “İhvan terör örgütü, kendisinin radikal fikirlerini reddeden dini kurumları karalamaya çalışıyor. Zira örgüt, köklü bir tarihe ve tüm dünya ülkeleri ve halklarının saygı ve takdirini kazanan büyük bir role sahip olan Mısır’ın sembollerini ve kurumlarını karalamak adına yurtiçi ve yurtdışındaki tüm imkan ve kadrolarını ve medya borazanlarını seferber ediyor” ifadelerini kullandı.

Mısır Müftüsü Allam’ın İngiltere Parlamentosu’nu ziyareti sırasında, parlamenterlere İngilizce hazırlanan ve belgelendirilmiş bir rapor dağıtıldı. Mısır makamlarının açıklamasına göre, rapor ‘İhvan’ın doğuşundan itibaren izlediği metodu ve terör örgütleriyle ilişkisini ortaya koyuyor’. Raporda ayrıca ‘örgütün terör ve şiddet yöntemini benimsediği’ ifade ediliyor.

Necm, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“İhvan terör örgütüne bağlı medya platformları, Mısır Müftüsü’nün İngiltere ziyaretinin üstün başarısı sebebiyle bir çeşit hayal kırıklığı yaşıyor. Bu durum, örgütün ideolojik yapısındaki kusurun dünyaya ifşa edilmesinin ışığında, İhvan örgütünün güvenirliğini kaybettiğini gösteriyor. Çünkü örgüt toplumların istikrarını istemiyor aksine küresel güvenlik ve barış için büyük bir tehdit arz ediyor. Örgütün çeşitli dillerde yayın yapan medya borazanları, Mısır devletinin sembollerini ve kurumlarını karalamaya yönelik sistematik bir kampanya başlattı. Örgüt, bölgesel ve küresel mahfillerde yaydığı söylentileri ve yalanları içeren çeşitli haber ve raporlar yayınlayarak bunlara zarar verdi. Bu karalama kampanyası büyük ölçüde kurumların ulusal imajına, milli rolüne ve öz kapasitelerine zarar veren söylentilere dayanıyor. Bu söylentiler, örgüte ve onun çok sayıda şiddet eylemine ve kanların dökülmesine yol açan radikal metoduna karşı ve düşman olan dini kurumların siyasallaştığını iddia ediyor.”

Allam’ın İngiliz parlamenterlere sunduğu raporda, “İhvan örgütü iki yüzlü bir şekilde çalışıyordu. Kamuoyunun gördüğü yüzde İhvan kendini sosyal reformcu ve bir muhalefet gücü gibi sunuyordu. Diğer yüzü ise İhvan’ın terör eylemleri ve suikastları düzenlemekten sorumlu gizli servis kurmasıydı. İhvan’ın şiddet metodu ve kökleri, örgütünü bir reform hareketi gibi sunan kurucu Hasan el-Benna’dan beri vardı. İhvan daha sonraları şiddete başladı ve buna şeriatı uygulama bahanesiyle dini bir kılıf uydurdu” ifadeleri kullanılıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *