Miçotakis’in ABD ziyaretinin hedefleri neydi?

Miçotakis’in ABD ziyaretinin hedefleri neydi?

ABD’ye büyük tavizler verdiği için Yunan parlamentosunda sert tartışmalara neden olan ABD ile yapılan anlaşmanın parlamentoda kabulünden sonra, önce Beyaz Saray’da ağırlanan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, daha sonra Amerikan kongresinde ayakta alkışlandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis. ABD’ye bu hafta yaptığı ziyaret sırasında Beyaz Saray ve Kongre’de yaptığı görüşmelerde Washington’un Atina’ya F-35 savaş uçakları satması, Ankara’nın F-16 savaş uçaklarını modernleştirmek ve yeni savaş uçakları satın alma projesini ise engellenmesi için yoğun lobi yaptı.

Defense News dergisi, Miçotakis’in F-35 savaş uçaklarının alımı konusunda ABD’de yoğun lobi yaparken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkmasının ise ABD Kongresi’nin Türkiye’ye yönelik 400 milyon dolarlık füze, radar ve F-16 savaş uçağı ekipmanı satışına onay vermesini zorlaştıracağı yorumunu yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden ile görüşen Miçotakis, Yunanistan’ın 2028’den sonra F-35 savaş uçağı satın alma konusundaki kararlılığını yinelerken, “F-35 uçaklarından oluşan bir filo satın alma sürecini başlatacağız ve bu fantastik uçağı bu on yılın sonundan önce Yunan Hava Kuvvetleri’ne envanterine dahil etmeyi umuyoruz.” dedi.

Miçotakis, F-35 ve F-16 savaş uçaklarını üreten Lockheed Martin firmasının Yunanistan’da ortak yatırım yapmak için ilgili duyduğunu kaydetti.

Hükümet yetkililerine atıfta bulunan Yunan basınına göre, Lockheed Martin Atina’yı F-35 ortak üretim projesine davet etti.

Lockheed Martin yetkilileri Defense News dergisine yaptıkları açıklamada ise “Yunan hükümetinin F-35 projesiyle ilgilenmesinden onur duyuyoruz. ABD hükümeti bünyesinde satın alma konusunda ihtiyaç duyulan her türlü desteği sağlayamaya hazırız.” denildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *