Güney Osetya, Rusya’ya katılmak için referandum yapacak

Güney Osetya, Rusya’ya katılmak için referandum yapacak

Gürcistan’da, tek taraflı bir şekilde bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya bölgesinin, Rusya’ya katılımını meşrulaştırmak için Temmuz ayında bir referandum düzenleyeceği duyuruldu. 2008’de bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya’yı sadece Rusya bağımsız olarak tanıyor.

Sözde Güney Osetya Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, sözde Devlet Başkanı Anatoliy Bibilov, Güney Osetya’nın Rusya’ya katılmasıyla ilgili referandumun 17 Temmuz’da yapılması için kararname imzaladı.

Güney Osetya’daki sözde devletin başkanlık seçimlerinin ikinci turu 9 Mayıs’ta yapılmış, iktidardaki Anatoliy Bibilov ile muhalefetteki “Nikhas” partisinin lideri Alan Gagloyev’in katıldığı seçimlerde Gagloyev seçilmişti. Gagloyev görevi 21 Mayıs’ta devralacak.

Sorunun ardında Rusya var

Gürcistan ordusu ile Rusya’nın desteklediği Abhazyalı ayrılıkçılar arasında 1992-1993’te 13 ay boyunca savaş yaşanmıştı.

Rusya ile Gürcistan arasında 2008’de Güney Osetya Savaşı olarak bilinen çatışmalar çıkmış, savaşın ardından Rusya’nın desteklediği Abhazya ve Güney Osetya bölgeleri, Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti.

Rusya, 2008’de bu iki bölgenin bağımsızlığını tanımıştı. Gürcistan ise buna karşılık ancak Rusya ile diplomatik ilişkilerini kesmekle yetinmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *