Ak Parti heyetinin ABD temasları devam ediyor

Ak Parti heyetinin ABD temasları devam ediyor

Parti heyetine başkanlık eden Efkan Ala, “Türkiye’nin savunma sanayisinin güçlendirilmesinin aynı zamanda nasıl NATO’ya da destek olacağını, bölgesel ve küresel barışa ne kadar hızlı destek sunabileceğini onlarla paylaştık” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala başkanlığındaki heyet, ABD’nin başkenti Washington’da Kongre’de temaslarda bulundu. ABD Kongresindeki temaslarını Washington’da görev yapan basın mensuplarına değerlendiren AKP heyeti, Kongre’de özellikle Rusya-Ukrayna savaşındaki yapıcı rolünün ardından Türk-Amerikan ilişkileriyle ilgili havanın çok olumlu olduğunu savundu.

Heyete başkanlık eden Ala, toplamda bazıları senatörlerden oluşan 24 Kongre üyesiyle kapsamlı ve verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, iki ülkenin de çıkarına olacak birçok konu başlığında çok verimli fikir alışverişinde bulunduklarını ve Türkiye’nin Ukrayna konusundaki olumlu ve yapıcı adımlarının Kongre’de görülmekte olduğunu ileri sürdü.

Ala, boğazlar konusunda Ankara’nın çizgisinin de Kongre üyeleri nezdinde saygıyla karşılandığını ve takdir edildiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’ye F-16 satılması konusunun yanı sıra iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve savunma başlıklarının olumlu bir havada ele alındığını anlatan Ala, ikili ilişkilerdeki sorunların çözümüne yönelik yapıcı bir atmosfer gördüklerini savundu.

F-16 meselesini ana gündemlerden biri olarak görüşmelerinde değerlendirdiklerini belirten Ala, “Bu konuda çok olumlular. Türkiye’nin savunma sanayisinin güçlendirilmesinin aynı zamanda nasıl NATO’ya da destek olacağını, bölgesel ve küresel barışa ne kadar hızlı destek sunabileceğini onlarla paylaştık ve onlarda da hep olumlu bir tavır gördük.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin artan önemini dünyanın gittikçe daha çok fark ettiğini öne süren Ala, “Türkiye’deki sağduyulu ve sorun çözücü inisiyatifin bölgesinde ve dünyadaki etkilerini de görüyoruz, bunu sadece biz değil muhataplarımız da görüyor ve takdir ediyor.” dedi.

Ala, Türkiye’ye F-16 satışına olumsuz bir görüş ile karşılaşıp karşılaşmadıkları sorusunu, “Hayır yoktu, şu açık olarak anlaşılmış: Ukrayna-Rusya savaşında yani bölgesel çatışmalarda ortaya çıkan dışsal eksi etkinin bütün Avrupa’yı kapsadığı bir dönemde, Türkiye’nin inisiyatif alabilirliğinin hayati önemi ortaya çıkmış.” diye yanıtladı. Ala ayrıca, bu süreçte karşılaşılabilecek muhtemel sorunların iki ülkedeki siyasi ve diplomatik kapasitelerin kullanılması yoluyla aşılacağına inandığını vurguladı.

Türkiye’nin boğazlarda uluslararası hukukun vurgulanması yönündeki inisiyatifinin saygıyla karşılandığını öne süren Ala, “Hem uluslararası ilişkilerde bölgesel ve küresel barışı destekleyici sağlam inisiyatif hem de uluslararası hukuk zemininde bunu gerçekleştirme arzumuz ve kararlılığımız, Türkiye’nin ağırlığını artırmış durumda.” diye konuştu.

“Türkiye bölgesindeki bir denkleme girince sonuç değişiyor.” ifadesini kullanan Ala, artık Türkiye’nin yer almadığı bir denklemin bir sonuca ulaşma imkanı olmadığına dikkat çekti.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği

Ala, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusundaki tutumunun son derece açık ve anlaşılır olduğunu iddia ederek, bu ülkelerin PKK terör unsurlarıyla olan ilişkilerini çok net bir şekilde gözden geçirmeleri ve bunlara son vermeleri gerektiğini belirtti.

Bu ülkelerin güvenlik endişelerini giderilmesi için NATO’ya girme talepleri olduğunu ifade eden Ala, “Ama Türkiye’nin de yıllardır yaşadığı terör sorunu var ve bu terör sorununun bu ülkeler tarafından yeterince, Türkiye’nin arzu ettiği şekilde anlaşılmadığı ve yeterince ehemmiyet gösterilmediği kanaati de herkeste var ve bunun kanıtları da var.” ifadelerini kullandı.

Efkan Ala, sürecin henüz çok yeni olduğunu ve bundan sonraki süreç yönetiminin ne şekilde ilerleyeceğine bakılması gerektiğini söyledi.

İsveçli bir bakanın kısa süre önce bir PKK etkinliğine katıldığını hatırlatan Ala, “Biz bekliyoruz ki bu ülkelerin güvenlik endişelerini ciddiye aldığımız kadar onlar da bizim güvenlik endişelerimizi ciddiye alsınlar, biz de onları ciddiye alalım.” değerlendirmesini yaptı.

Efkan Ala liderliğinde Washington’u ziyaret eden heyette İsmet Yılmaz, Akif Çağatay Kılıç, Ahmet Berat Çonkar, Mehdi Eker ve Volkan Bozkır yer aldı.

ABD’ye yapılacak diğer ziyaretler

AK Parti heyetinin ardından bu ayın 16-17’sinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Washington’u ziyaret ederek ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşecek.

Bu ziyaretten bir gün sonra ise bu defa Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu, ABD’ye giderek ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya gelecek.

Bu ziyaret sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da haziran ayında Washington’da temaslarda bulunacak. Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile bir araya gelecek.

Bu ziyaretlere ek olarak Ticaret Bakanı Mehmet Muş da ABD’yi ziyaret ederek iki ülke arasındaki ticari meseleleri ABD’li mevkidaşı ile ele alacak.

ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Marisa Lago’nun ise ekonomik ve ticari iş birliğini geliştirmek üzere yine haziran ayı içinde Ankara’ya gelmesi bekleniyor. Ekonomik görüşmelerdeki en önemli gündem maddesinin iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefine yönelik adımlar olacağı belirtiliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *