İşgalci İsrail, Batı Şeria’da 4 bin konutluk yeni yahudi yerleşimi kuracak

İşgalci İsrail, Batı Şeria’da 4 bin konutluk yeni yahudi yerleşimi kuracak

Siyonist İsrail makamları, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 4 bin konutluk yasa dışı Yahudi yerleşim birimine onay verdi. Avrupa Birliği dışında hiçbir kişi ve kurumdan henüz bir kınama yapılmadı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine göre, İsrail’in Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktivitelerini Koordinasyon Birimi’ne bağlı Yüksek Planlama ve İnşa Konseyi, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 4 bin konutun yer alacağı yasa dışı Yahudi yerleşim birimini onayladı.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın kuzeybatısındaki Nablus, merkezdeki Ramallah, el-Halil ve Beytüllahim çevrelerinde yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin inşasını içeren planlar konseyde kabul edildi.

İsrailli insan hakları örgütü “Peace Now” (Barış Şimdi), yasa dışı yerleşim birimlerinin planlarının duyurulması üzerine yaptığı açıklamada, “Bu inşa planlarının onaylanması sadece barış ümitlerine değil gelecekteki Filistin ekonomik gelişimine bir tokat niteliğindedir. Yasa dışı yerleşim birimlerinin inşası, İsrail’in çıkarına aykırı ve sadece sağ kanattaki partilerin arzularını giderme çabasıdır.” değerlendirmesini yapmıştı.

İnsan hakları örgütlerine göre, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs çevresinde yaklaşık 660 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre, İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yapılaşması yasa dışı yerleşim yeri olarak kabul ediliyor.

AB’den İsrail’in yeni yasa dışı yerleşim kararına kınama

Avrupa Birliği (AB) İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 4 bin konutluk yasa dışı Yahudi yerleşim birimine onay vermesini kınadı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada “4 bin 400’den fazla konutun inşasının ilerletilmesi, işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı yerleşimlerin daha da genişletilmesi ve mevcut 3 yasa dışı karakolun inşasının geriye dönük olarak onaylanması planlarının İsrail makamları tarafından onaylanmasını kınıyor ve derinden esefle karşılıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

AB’nin İsrail’i uluslararası hukuka aykırı olan, iki devletli çözümü doğrudan tehdit eden ve gerilimi düşürme çabalarıyla tutarsız bu tür kararları geri almaya çağırdığı ifade edilen açıklamada, “AB, her iki tarafı da hem İsrailliler hem de Filistinliler için gerçek bir barış ve güvenliğin koşulu siyasi sürecin yeniden başlaması için zemin hazırlamanın yolları üzerinde çalışmaya çağırıyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Gün içerisinde Batı Şeria’nın kuzeybatısındaki Nablus, merkezdeki Ramallah, el-Halil ve Beytüllahim çevrelerinde yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin inşasını içeren planlar kabul edilmişti.

İnsan hakları örgütlerine göre, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs çevresinde yaklaşık 660 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre, İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yapılaşması yasa dışı yerleşim yeri sayılıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *