Tayland’da “cesetlere tapan” grubun lideri yakalandı

Tayland’da “cesetlere tapan” grubun lideri yakalandı

Thawee Nanra’nın takipçilerinin idrar ve balgamın hastalıklara çare olduğuna inandığı da belirtildi

Tayland’ın kuzeydoğusunda polis, müritleri cesetlere tapan ve hastalıkları tedavi ettiği inancıyla idrarla balgam içen Thawee Nanra’yı tutukladı.

Yetkililer pazar günü Chaiyaphum şehrinin ormanlık bölgesinde yaşayan 75 yaşındaki Nanra’nın sazlıklardan yapılmış evine baskın düzenledi ve baskın sırasında kaotik anlar yaşandı.

The Guardian‘ın haberine göre üstsüz ve beyaz sakallı Nanra polis aracına götürülürken müritler yetkililerle kavgaya tutuştu.

Yetkililerin evde 11 kişinin cesedini bulduğu bildirildi. Cesetlerin, Nanra’nın takipçilerine ait olduğu düşünülüyor. Ölü bedenlerin konduğu tabutlarsa evin etrafına dağılmış vaziyetteydi.

Chaiyaphum Valisi Kraisorn Kongchalad, Thawee’nin 10’dan fazla müridinin onunda birlikte yaşadığını söyledi.

Müritlerin yetkililere Nanra’nın idrarının ve balgamının şifalı olduğuna inandıklarını söylediği belirtildi.

Kraisorn bu tip eylemlerin modern zamanlarda hâlâ devam ettiğini öğrendiğinde şoke olduğunu söyledi. Vali şu ifadeleri kullandı: Böyle bir batıl inancı sahiplenenlerin olduğunu görmek epey rahatsız edici. Ancak bu artık sadece kişisel bir inanç meselesi değil. Elimizde cesetler var ve bu kişilere dair gerçekleri ortaya çıkarmak için tüm kurumlarla birlikte çalışmamız gerekecek.

Tayland’ın büyük bir çoğunluğu Budizm’e inanıyor. Ancak birçok kişi de Budizm’in dışında inançlara sahip.

Yetkililer Nanra’nın evinin gözden uzak bir yerde olması nedeniyle fark edilmeden 4 yıl boyunca orada yaşadığını ifade ediyor.

Grubun münzevi yaşamı Nanra’nın müritlerinden birinin kızının bir sosyal medya fenomeni aracılığıyla yaşananları ifşa etmesinin ardından sona erdi.

Thawee ilk olarak ormanlık alanı izinsiz biçimde işgal etmek ve Kovid-19 kısıtlamalarına rağmen yasadışı toplantılar yapmakla suçlandı. Polis, cesetleri yasadışı biçimde imha etmek de dahil başka suçlara dair inceleme yürütüyor.

(Independent Türkçe, The Guardian, The Sydney Morning Herald)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *