Blinken: Bir ülkenin başka bir ülkenin sınırlarını değiştirme hakkı bulunmuyor

Blinken: Bir ülkenin başka bir ülkenin sınırlarını değiştirme hakkı bulunmuyor

Avrupa Birliği Temsilcisi Borrell ile ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın ortak basın toplantısında, Blinken, “Bir ülkenin başka bir ülkenin sınırlarını değiştirme ve etki alanları oluşturma hakkı bulunmadığını” söyledi.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ve Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly’nin yanı sıra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katılımıyla Brüksel’de bir araya geldi. Toplantıya Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın da katılarak bakanlarla istişarede bulunacağı açıklandı.

Borrell: ABD ile birliktelik içindeyiz

Toplantı öncesinde Blinken ile açıklama yapan Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Borrell, “Ruslar her şeyi bombalıyor. Hastaneleri, evleri, okulları, vuruyorlar. Çok sayıda sivil kayıp var. Bunlar barbarca bir savaş yöntemi.” dedi. “Bu Putin’in savaşıdır. Bunu Putin bitirmelidir.” ifadesini kullanan Borrell, bu savaşın durması ve masum insanların ölmesinin engellenmesi için ABD ile birliktelik içinde olduklarını kaydetti.

Borrell, Rusya’ya karşı Batı’nın bugüne kadar verdiği karşılıkta transatlantik birlikteliğinin tam olduğunu öne sürdü.

Blinken: Avrupa ile ABD’nin bağları güçlendi

Blinken da Joe Biden’ın ABD başkanı olmasından sonra Avrupa ile ABD’nin bağlarını güçlendirdiklerini, şimdi de Rusya’ya karşı alınan tedbirlerde birlikte olduklarını söyledi.

Avrupa Birliği’nin Rusya karşı aldığı yaptırım kararları ve Ukrayna’ya askeri destek gibi eylemlerinde çok hızlı davrandığını, bunun dikkat çekici olduğunu dile getiren Blinken, “Bunu tarihi olarak nitelendirmek abartı sayılmaz.” ifadesini kullanarak şunları anlattı:

“Rusya Devlet Başkanı Putin’in savaş seçimiyle birlikte yüzleştik. Bu sebepsiz ve haksız, aynı zamanda anneler, babalar, çocuklar için korkunç sonuçları olan bir savaş. Televizyonlarda görüntüleri görüyoruz. Bu savaş bitmeli. Savaşı durdurmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya taahhüdümüz sürüyor. Aramızdaki koordinasyon hayati önem taşıyor ama bu, ABD ve Avrupa’nın çok ötesindedir. Bu, tüm dünyayı ilgilendiren bir saldırganlıktır.”

Bir ülkenin başka bir ülkenin sınırlarını değiştirme ve etki alanları oluşturma hakkı bulunmadığını belirten Blinken, “Putin’in şu anda yaptığı gibi bu ilkelere karşı koyulmasına, bunun cezasız kalmasına izin verirsek bu durum sadece bizim için değil, tüm dünya için Pandora’nın kutusunu açacaktır.” diye konuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *