Avrupa, Ukraynalı mültecilere kucak açtı

Avrupa, Ukraynalı mültecilere kucak açtı

Asyadan ve Afrikadan gelen göçmenlere karşı katı tutumu ile tanınan Avrupa, Ukrayna’dan yaşanan mülteci dalgasına ise yumuşak tavır gösterdi. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut “Avrupa Birliği üye ülkeleri mültecilere kapılarını açıyor” dedi.

Temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya gelen Meyer-Landrut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın uluslararası hukukun ihlali olduğunu söyledi.

‘Uluslararası düzen için beraber mücadele edilmeli’

AB ülkelerinin Rusya’ya karşı birçok yaptırım getirdiğini belirten Meyer-Landrut, böylesi bir saldırganlığa karşı durulması gerektiğini vurguladı. Meyer-Landrut, Ukrayna’nın yanında dayanışma içinde olunması gerektiğini vurgulayarak Türk hükümetinin de yaptığı açıklamayla Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını güçlü bir şekilde kınadığını, uluslararası düzen için beraber mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik kabul edilemez askeri saldırısı karşısında Ukrayna ve halkıyla güçlü bir şekilde tam dayanışma içinde olduklarını belirten Meyer-Landrut, “Rusya’nın Ukrayna’ya olan saldırısını çok güçlü bir şekilde kınadık ve kınıyoruz. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği aynı zamanda önemli kararlar aldı ve şimdiye kadar hiç eşi benzeri görülmemiş ekonomik ve finansal yaptırımları devreye soktu ve buna ek olarak da Ukrayna’ya destek veriyor. Üye ülkeler aracılığıyla askeri destek de veriyor.” ifadesini kullandı.

‘Avrupa mültecilere kapıları açtı’

Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, savaşın sivil mağdurları olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

“İnsanlar Romanya’ya, Polonya’ya sınırdaki ülkelere kaçıyorlar. Bir mülteci akınından daha doğrusu mülteci dalgasından bahsetmek mümkün. Avrupa Birliği üye ülkeleri mültecilere kapılarını açıyor. Bu dalga ne kadar büyüyecek? Bunu öngörmek, tahmin etmek oldukça zor ama mültecilerin karşılanması ve o ülkelere alınması konusunda siyasi olarak da destek vermeye devam edeceğiz.

Savaşın gerçekten çok kötü bir durum olduğunu dile getiren Meyer-Landrut, “Savaş sona ermeli. Avrupa’da Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmış olması Avrupa güvenliği ve bu kıtayla ilgili yapılacak görüşmeleri, tartışmaları etkileyecek bir dönüm noktası olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

AB, Ukraynalılara geçici koruma vermeye hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, savaştan kaçarak AB ülkelerine giden Ukraynalılara geçici koruma statüsü verilmesi için teklif hazırladı.

Komisyonun teklifine göre, AB’nin Geçici Koruma Yönergesi harekete geçirilecek. Böylece geçici koruma statüsü verilen Ukraynalılar AB ülkelerinde oturma izni alabilecek, eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanacak, iş bulup çalışabilecek.

Ukraynalılara ayrıca sosyal refah yardımı, barınma yardımı ve geçim yardımı gibi imkanlar verilebilecek.

Refakatsiz çocuklar da geçici koruma kapsamında yasal koruyucuların koruması altında olacak ve eğitim alabilecek.

Ukraynalı olmayıp mülteci olarak veya uluslararası koruma altında bu ülkede yasal olarak yaşayan ve kendi ülkesine dönme imkanı bulunmayan kişiler de AB’nin geçici koruma imkanından faydalanabilecek.

Geçici koruma ilk aşamada 1 yıl için verilecek, daha sonra duruma göre iki kez 6’şar ay uzatılması mümkün olacak. AB Komisyonu, Ukrayna’daki duruma bağlı olarak uygulamanın durdurulmasını daha erken de teklif edebilecek.

AB’nin Geçici Koruma Yönergesinin uygulanmasında formaliteler azaltılacak. Ayrıca üye ülkelerin yükü paylaşması amacıyla “dayanışma platformu” kullanılacak. Bunun koordinasyonunu AB Komisyonu yapacak.

Sınır kontrolleri gerektiğinde gevşetilecek

AB Komisyonu, Geçici Koruma Yönergesinin harekete geçirilmesi dışında AB sınır yönetimini basitleştirecek. Ukrayna sınırında istisnai durumlarda sınır görevlileri belirli kişiler için kuralları geçici olarak gevşetebilecek.

AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları da giriş koşullarını karşılamasa bile Ukrayna sınırından AB’ye alınacak. Bu kişilerin kendi ülkelerine gitme imkanları varsa geçiş için yardım yapılacak.

Teklif yarın görüşülecek

AB Komisyonunun teklifinin AB Konseyi tarafından kabul edilmesi gerekiyor. AB Konseyini oluşturan üye ülkelerin çoğu daha önce bu teklife sıcak baktıklarını belirtmişti.

Teklifin yarın AB Adalet ve İçişleri Konseyinde üye ülkelerin içişleri bakanlarınca değerlendirilmesi bekleniyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *