Blinken, Montrö konusundaki açıklamalardan memnuniyetini bildirdi

Blinken, Montrö konusundaki açıklamalardan memnuniyetini bildirdi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yeni bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verirken, Amerikalı bakan, kriz sırasındaki dayanışma için takdirlerini dile getirdi.

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan bilgilendirmeye göre, Çavuşoğlu ile Blinken telefon görüşmesinde, Ukrayna’daki son gelişmeler çerçevesinde ortaya çıkan insani durum ve ateşkesin sağlanması konuları ele alındı. Çavuşoğlu, Türkiye’nin yürüttüğü tahliye çalışmaları ve ateşkesin sağlanması için muhataplarıyla gerçekleştirdiği temaslar hakkında bilgi verdi. ABD’li Bakan Blinken, Türkiye’ye, Montrö Sözleşmesi’ni uygulaması ve Ukrayna’nın savunmasına verdiği güçlü destekten dolayı teşekkür etti.

ABD Dışişleri Bakanlığından görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken bugün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Bakan Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik önceden tasarlanmış, sebepsiz ve haksız saldırısını kınadığını yineledi, ortaklar ve müttefikler arasında bu krize göğüs germe konusundaki dayanışma için takdirlerini dile getirdi.” denildi.

Blinken’ın, Türkiye’nin, Montrö Sözleşmesi’ni uygulamaya devam etmesinden ve Bakan Çavuşoğlu’nun bu konudaki son açıklamalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği kaydedilen açıklamada, “Bakan ayrıca Türkiye’ye Ukrayna’nın savunmasına, egemenliği ve toprak bütünlüğüne verdiği güçlü destek için teşekkür etti.” ifadelerine yer verildi.

Blinken ve Çavuşoğlu arasındaki son görüşme 24 Şubat’ta gerçekleşmişti.

Rusya’nın Ukrayna saldırısı 24 Şubat’tan bu yana devam ediyor.

Çavuşoğlu, Montrö’nün uygulanacağını bildirdi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *