Avrupa Parlamentosu 1 Mart’ta acil toplanmaya karar verdi!

Avrupa Parlamentosu 1 Mart’ta acil toplanmaya karar verdi!

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başlamasının ardından Avrupa Birliği de gereken adımı atmaya karar verdi! 1 Mart’ta parlamentoyu acil toplantıya çağıran Birlik, Rusya’nın saldırısını kınadı. Avrupa Birliği olağanüstü Liderler Zirvesinde ise Rusya’ya yaptırım kararı alındı.

Avrupa Parlamentosu yazılı açıklama yaptı

Dün sabah saatlerinde Rusya’nın Ukrayna topraklarına başlattığı saldırının ardından, Avrupa Parlamentosundan (AP) yapılan açıklamada, AP Başkanı Roberta Metsola ve parlamentodaki siyasi grupların başkanlarının 1 Mart’ta olağanüstü oturum düzenlenmesi konusunda karar aldığı bildirildi.

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının kınandığı hatırlatılarak, “Ukrayna, bağımsız ve egemen bir ülkedir ve toprak bütünlüğü müzakere edilemez. İşgal gayrimeşru ve yasa dışıdır. Bu Avrupa’nın istikrarına ve bölgesel istikrara, bunun yanı sıra kural temelli dünya düzenine tehdittir. Saldırı demokratik toplum modelimizi hedef almaktadır. Bu durum karşılıksız kalamaz.” denildi.

‘Uluslararası toplumun kararı desteklenecek’

AP’nin Rusya’nın saldırganlığına karşı Avrupa’nın ve uluslararası toplumun vereceği karşılığı desteklediği kaydedilen açıklamada, Kremlin yönetiminin eylemlerinden sorumlu tutulması gerektiği vurgulandı.

Avrupa Birliği liderleri toplandı

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonu nedeniyle Brüksel’de dün bir olağanüstü zirve düzenledi. Avrupa Birliği Liderler Zirvesi bitiminde, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Birliği Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ortak basın toplantısı düzenledi.

Von der Leyen, Avrupa Birliği ülkelerin Rusya’ya karşı ortak hareket edeceğine işaret ederek “Kremlin’i sorumlu tutacağız.” dedi. Liderlerin, Rus ekonomisi ve siyasi seçkinleri etkileyecek ağır ve hedefe yönelik yaptırım paketini onayladıkları belirten von der Leyen, yeni yaptırımların, finans, enerji ve ulaşım sektörlerini kapsadığını, ayrıca ihracat kontrolü ve ihracat finansman yasağı ile vize politikasını içerdiğini söyledi.

Von der Leyen, “Bu paket, Rusya’nın en önemli sermaye piyasalarına erişimini önleyen mali yaptırımları içeriyor.” diye konuştu. Yaptırımların, Rusya bankacılık piyasasının yüzde 70’ini hedeflediğine dikkati çeken von der Leyen, ayrıca savunma alanı da dahil olmak üzere önemli kamuya ait şirketlerin de yaptırım paketi kapsamında olduğunu anlattı.

Von der Leyen, “Bu yaptırımlar, Rusya’nın borçlanma maliyetlerini artıracak, enflasyonu yükseltecek ve Rusya sanayisinin temelini yıpratacak.” ifadesini kullandı.

Rus seçkinlerin Avrupa’daki güvenli limanlarda paralarını saklayamayacaklarını vurgulayan von der Leyen, bu kişilerin mevduatlarını da kontrol altına alacaklarını anlattı.

Von der Leyen, enerji sektörünün Rus devletine gelir sağlayan önemli bir ekonomik alan olduğunu hatırlatarak, enerji alanına yönelik yeni yaptırımlar uygulayacaklarına işaret etti. Rusya’nın yıllık 24 milyar avroluk petrol ihracatı gerçekleştirdiğini anımsatan von der Leyen, “İhracat yasağımız, Rusya’nın petrol rafinerilerini yenilemesini imkansız hale getirerek petrolü vuracak.” diye konuştu.

Von der Leyen, Avrupa’dan Rusya’ya petrolün rafine edilmesi için gerekli ekipmanların gönderilmesinin yasaklanacağını belirtti.

Rusya’nın ulaşım sektörüne yönelik yatırımlar da uygulayacaklarını ifade eden von der Leyen, Rusya’nın mevcut ticari uçak filosunun dörtte üçünün Avrupa Birliği, ABD ve Kanada’da inşa edildiğini hatırlattı. Von der Leyen, “Rus hava yollarına bütün uçak yedek parça ve ekipman satışını yasaklıyoruz.” dedi.

Rusya’nın ihtiyaç duyduğu çip gibi önemli teknolojilere erişimi de sınırlandırdıklarını söyleyen von der Leyen, Rus diplomat ve iş insanlarına vize uygulamasının da değişeceğini, bu kişilerin Avrupa Birliği ülkelerine ayrıcalıklı erişime sahip olmayacağını ifade etti.

Von der Leyen, önlemlerin ABD, İngiltere, Kanada, Norveç, Güney Kore, Japonya ve Avustralya gibi ortaklar ve müttefiklere yakın biçimde koordine edildiğini sözlerine ekledi.

Rusya’ya enerjide bağımlılık nasıl azaltılacak?

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel de, dün gece zirve toplantısında konuşulan konulardan birinin Avrupa’nın özerkliği ve stratejik bağımsızlığı olduğunu öne sürdü. Enerjide Rusya’ya bağımlılığın nasıl azaltılacağını ele aldıklarını aktaran Michel, bu konuda Avrupa Birliği Komisyonu’nun önerilerinin tartışıldığını, enerji tedarikinde çeşitliliği artırmaları gerektiğini söyledi.

Ukraynalı sığınmacılara en iyi şartlar sağlanacak!

Michel, Avrupa’nın güvenlik ve savunma kabiliyetlerini de güçlendirmeleri gerektiğini, NATO’nun her halükarda Avrupa güvenliğinin temel taşı olduğunu, Avrupa Birliği ülkelerinin Doğu Avrupa’yı NATO ile birlikte güçlendireceğini savundu.

Ukrayna’ya yapılacak yardımların da toplantıda ele alındığını aktaran Michel, insani yardımları harekete geçireceklerini, Avrupa Birliği ülkelerine geçen Ukraynalı sığınmacıların iyi şartlarda barınmasının sağlanacağını bildirdi.

Macron: Putin’le görüşmem hiçbir etki yaratmadı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, Avrupa Birliği’nin aldığı tedbirler dışında hükümet seviyesinde de önlemler alınacağını belirterek, kendisinin bazı kişiler ve varlıklar için bu yönde talimat verdiğini söyledi.

Macron, Fransa’nın Ukrayna’ya mali yardım kapsamında ekstra 300 milyon avro taahhütte bulunduğunu paylaştı.

Macron, Rusya’nın ayrılıkçı sözde yönetimleri tanıma kararının birkaç saat öncesinde kadar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Minsk Anlaşmalarının uygulanmasının detaylarını konuştuklarını ifade ederek, “Dolayısıyla burada kesinlikle bir ikiyüzlülük vardı.” değerlendirmesini yaptı.

Bir soru üzerine Macron, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin kendisinden, Putin’e ulaşarak, ateşkes talebinde bulunmasını istemesi üzerine Rus lider ile görüştüğünü söyledi. Macron, “Ama gördüğünüz gibi herhangi bir etki yaratmadı çünkü Rusya Devlet Başkanı savaşı seçti.” dedi.

Bu krizin Avrupa’nın savunmasında özerklik konusunun önemini gösterdiğini vurgulayan Macron, “Bu konu, son aylarda gündemimizdeydi ancak gelecek aylarda ve yıllarda bu meseleye daha fazla ağırlık vereceğiz. Maalesef Avrupa’nın bir güç haline gelip eyleme geçmekten başka çaresi yok.” ifadesini kullandı.

Zirve öncesinde Polonya Başbakanı: Dünya bizim ne yapacağımıza bakıyor

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde konuşan ve “Artık ucuz konuşmalara gerek yok.” diyen Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Rusya’ya çok ağır yaptırımlar istedi.

NATO’nun doğu kanadının acilen güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Morawiecki, “Rusya’dan gaz alıyoruz, petrol alıyoruz. Putin bizden parayı alıyor ve bunu saldırganlığa dönüştürüyor. Bunu durdurmalıyız.” dedi.

Morawiecki, Avrupa Birliği’nin bugünlerde alacağı kararların Avrupa için tarihi önemde olduğunu vurgulayarak, “Şu anda bütün dünya bizim ne yapacağımıza bakıyor.” iddiasında bulundu.

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde Ukrayna ile dayanışma için Avrupa Birliği Komisyonu binası Ukrayna bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı. Binaya bayraktaki sarı ve mavi renkler yansıtıldı.

Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik ek yaptırımları

Avrupa Birliği (AB), olağanüstü Liderler Zirvesinde Rusya’ya karşı finans, enerji, ulaşım, ihracat kontrolü ve finansmanı, vize politikası ile kişilere yönelik olmak üzere ek yaptırımları kabul ettiğini duyurdu.

Avrupa Birliği liderlerinin Brüksel’de Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonu gündemiyle toplandığı olağanüstü zirvenin sonuç bildirisine göre, Moskova yönetiminin saldırıları güçlü biçimde kınandı.

Liderler, Ukrayna’da meydana gelecek zararın ve can kayıplarının sorumluluğunun tümüyle Rusya’ya ait olduğunu vurgularken, Rusya’ya tüm askeri eylemlerini durdurma, tüm kuvvetlerini koşulsuz geri çekme çağrısı yaptı.

Rusya’ya karşı finans, enerji, ulaşım, ihracat kontrolü ve finansmanı, vize politikası ile kişilere yönelik olmak üzere ek yaptırımları kabul eden liderler, ayrıca yaptırım listesini oluşturma yöntemini de değiştirdi.

Tüm ülkelere ayrılıkçı sözde yönetimleri tanımama çağrısı yapan liderler, Gürcistan ve Moldova’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılıklarını yineledi.

Liderler, zirvenin sonuç bildirisinde Avrupa Birliği Konseyi’nin konuyu takip edeceğini ve başka yaptırımlar için hazırlıklı olmayı sürdüreceğini belirterek, Avrupa Birliği Komisyonu’nu enerji de dahil olmak üzere beklenmedik durumlar için tedbirleri ortaya koymaya davet etti.

Avrupa Birliği liderleri ayrıca Belarus’un da saldırılardaki dahlini kınadı ve Minsk yönetimini de içerecek bireysel ve ekonomik yaptırımlar için hazırlıkları başlatma kararı aldı.

Rusya, Avrupa Birliği’nin yaptırımlarına sert karşılık verecek

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği’nin, ABD gibi Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Rusya’ya yönelik “tek taraflı” yaptırım uygulama kararı aldığı anımsatıldı. Söz konusu kararın, “uluslararası normlara karşı” olduğu öne sürülen açıklamada, “Batılı ülkeler, uluslararası hukuk ve uluslararası kalkınmada öncülük eden güçler üzerinde tekelci değildir.” denildi.

“Bu yaptırımların, Rusya ve Rusya yanlısı ayrılıkçıların yönetiminde olan sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetleri arasındaki ilişkileri bozamayacağı” kaydedilen açıklamada, “Uluslararası hukuktaki mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde, sert karşılıklı tedbirler kabul edilecek.” ifadelerine yer verildi.

Rusya ‘barışın korunması’ için saldırıya geçti!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Şubat’ta Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalamış, Rusya Silahlı Kuvvetlerine, sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde ‘barışın korunması’ talimatını vermişti.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 22 Şubat’ta Moskova yönetiminin Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerini tanıma kararına karşılık, bunu destekleyen Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması üyelerine, “askeri sektördeki” sorumlulara ve 2-3 Rus bankasına yaptırım uygulayacaklarını duyurmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *