“Başörtü yasağı” protestosu yasaklandı

“Başörtü yasağı” protestosu yasaklandı

Fransa’da spor müsabakalarında başörtüsünü yasaklamayı amaçlayan yasa teklifini protesto için bugün düzenlenecek gösteri, Paris Emniyet Müdürlüğü tarafından yasaklandı. Başörtülüler Kolektifi, “Spor müsabakalarında başörtüsüyle katılma hakkımız yok. Bu yasağı protesto etmek için toplanmaya hakkımız yok. Peki ne yapmaya hakkımız var?” diye sordu.

Fransa Ulusal Meclisi, Senato’nun kabul ettiği ve spor müsabakalarında başörtüsünün yasaklanmasını öngören yasa teklifini görüşecek.

Teklifi protesto etmek için gün içinde düzenlenmesi kararlaştırılan gösteriyi Paris Emniyet Müdürlüğü “kamu düzenini tehlikeye atacağı” gerekçesiyle iptal etme kararı aldı. Emniyet’ten yapılan açıklamada, “başörtülüler ve destekçilerinin” yanı sıra karşıt görüştekilerin de alana gelmesinin söz konusu olduğu, bunun da göstericilerin güvenliğini tehlikeye atacağı gerekçesiyle gösterinin yasaklandığı belirtildi.

Bizim neye hakkımız var?

Gösteriyi organize eden Başörtülüler Kolektifi karara tepki gösterdi. Kolektiften yapılan açıklamada, Fransa Futbol Federasyonu (FFF) ve Senatodan sonra, şimdi de Fransa Emniyet Müdürlüğünün, başörtülülerin futbol oynamalarına “engel olma sırası”na girdiği belirtildi. Açıklamada, “Spor müsabakalarında başörtüsüyle katılma hakkımız yok. Bu yasağı protesto etmek için toplanmaya hakkımız yok. Peki ne yapmaya hakkımız var?” ifadesine yer verildi.

Paris Emniyet Müdürlüğünün gösteriyi yasaklamak için sunduğu gerekçelerin “ırkçı önyargı ve siyasi kafa karışıklığına dayandığının” kaydedildiği açıklamada, kolektifin, yasağa itiraz etmek için mahkemeye başvurduğu aktarıldı.

Fransız üst meclisi yasağı kabul etmiş, karara bağlaması için ulusal meclise göndermişti

18 Ocak’ta Fransa Senatosu, spor müsabakalarında başörtüsünün yasaklanmasını öngören yasa teklifini kabul etmişti.

Akabinde 31 Ocak’ta Senato ve Ulusal Meclis üyelerinden oluşan bir komisyonda yeniden değerlendirilen teklif karara bağlanması için Ulusal Meclise gönderilmişti.

Söz konusu değişiklik kabul edildiği taktirde, Fransa’daki spor federasyonları ve bağlı kuruluşlarca düzenlenen spor etkinliklerinde ve müsabakalarında, “bariz dini sembollerin” kullanılmasına müsaade edilmeyecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *