KKTC’de milletvekilleri yemin etti

KKTC’de milletvekilleri yemin etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi’nde yeni dönemde görev yapacak milletvekilleri namus ve şerefleri üzerine yemin ederek resmen göreve başladılar.

23 Ocak’ta gerçekleştirilen erken genel seçiminde, meclise girmeye hak kazanan ve mazbatalarını 31 Ocak’ta alan Ulusal Birlik Partisi’nden (UBP) 24, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden (CTP) 17, Demokrat Parti’den (DP) 3, Halkın Partisi’nden (HP) 3 ve Yeniden Doğuş Partisi’nden (YDP) 2 milletvekili, Meclis’te ant içti. Kovid-19 testi pozitif çıkan CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, yemin törenine katılamadı. Cumhuriyet Meclisi’nde toplamda 50 milletvekili yer alıyor.

Törene; Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, KKTC’nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başsavcı Sarper Altıncık, Sayıştay Başkanı Osman Korahan, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Ömer Köseoğlu katıldı.

Yemin metni

“Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ve özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya bağlılıktan ayrılmayacağıma; namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

Sucuoğlu hükümetin istifasını sunacak

Başbakan ve UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, bugün Cumhurbaşkanlığına giderek mevcut UBP-DP koalisyon hükümetinin istifasını sunacak. Cumhurbaşkanı Tatar, yeni hükümeti kurma görevini, yemin töreninin hemen ardından seçimden birinci parti çıkan UBP’nin Genel Başkanı Sucuoğlu’na vereceğini açıklamıştı.

Seçim sonuçları

KKTC’de 23 Ocak’ta gerçekleştirilen erken genel seçimi UBP, yüzde 39,54 ile ilk sırada bitirmişti. CTP yüzde 32,4, Demokrat Parti (DP) yüzde 7,41, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) yüzde 6,39, Halkın Partisi (HP) yüzde 6,68 oy almıştı. Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) ve Bağımsızlık Yolu (BY) yüzde 5 seçim barajını aşamamıştı.

Bu sonuçlara göre, 50 kişilik Cumhuriyet Meclisinde UBP 24, CTP 18, DP 3, HP 3, YDP 2 sandalye elde etti. En son 7 Ocak 2018’de gerçekleştirilen genel seçimde, UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP 3, DP 3, YDP 2 milletvekili çıkarmıştı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), KKTC’nin 7 farklı bölgesinden Cumhuriyet Meclisi’ne girmeye hak kazanan 50 milletvekilinin isimlerini 24 Ocak’ta açıklamıştı.

Seçimin resmi sonuçları, 28 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *