‘Üye ülkelerle istişare edilmeden İsrail’e statü verildi’

‘Üye ülkelerle istişare edilmeden İsrail’e statü verildi’

Siyonist devletin Afrika Birliği’ne gözlemci üye statüsü ile kabul edilmesine itiraz eden Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor, Filistin halkına zulmeden İsrail’e statü verilmesinin Birliğin tüzüğüne aykırı olduğunu söyledi.

Güney Afrikalı Bakan Pandor, devlet televizyonu SABC’ye verdiği demeçte, siyonist devletin Afrika Birliğine gözlemci üye kabul edilmesi kararının üye ülkelerle istişare edilmeden alındığına vurgu yaparak, “Bu, Afrika kıtası için çok önemli bir konu, çünkü Afrika Birliği Teşkilatı’ndan bu yana Afrika olarak özgürlük mücadelelerinin her zaman yanında olduk.” ifadesini kullandı.

“Filistin halkının davası, Afrika’nın davasıdır”

Filistin halkına karşı zulmeden İsrail’e bu statünün verilmesinin Afrika Birliği tüzüğüne aykırı olduğunu kaydeden Pandor, “Filistin halkının davası, Afrika’nın davasıdır.” dedi. Pandor, bu şartlar altında İsrail’in gözlemci üyelik için gerekli temel şartları karşılamadığına işaret ederek, bu kararın feshedilmesi gerektiğine inandıklarını aktardı.

Hangi ülkeler itiraz etti?

Afrika Birliği Komisyonu, 22 Temmuz’da İsrail’in gözlemci üyeliğini kabul etti. Güney Afrika, Namibya, Botsvana, Mısır, Cezayir, Komor Adası, Tunus, Cibuti, Moritanya ve Libya karara itiraz ettiklerini duyurdu.

İsrail, Afrika Birliği Örgütü’nün (OAU) 2002’de yeniden yapılandırılarak Afrika Birliği’ne (AfB) dönüştükten sonra gözlemci üyeliğini kaybetmişti. Filistin-İsrail meselesinde iki devletli çözümü destekleyen Afrika Birliği, daha önce İsrail’in gözlemci üye olma çabalarını tüm girişimlere rağmen reddetmişti.

Gayrimeşru karar

Komisyonun aldığı karara karşı çıkan devletlerin bu hafta sonu gerçekleştirilecek liderler zirvesinde konuyu gündeme taşıyarak, karardan geri adım atılmasına çalışacağı tahmin ediliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *