Amerikalı danışman ile telefon görüşmesi

Amerikalı danışman ile telefon görüşmesi

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü, İbrahim Kalın ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile telefon görüşmesi yapıldığını duyurdu. Açıklamada, Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti, Ermenistan’la geliştirilecek ilişkiler ve Azeri-Ermeni ilişkileri konuşuldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, İbrahim Kalın ile Jake Sullivan arasındaki görüşmede siyaset, ekonomi ve savunma konuları başta olmak üzere ikili ilişkiler ele alındı.

Türkiye ve ABD arasında mutabık kalınan Ortak Stratejik Mekanizma’nın detayları ve konu başlıklarının konuşulduğu görüşmede, iki ülke arasında gerçekçi, planlı ve sürdürülebilir bir diyaloğu sağlayacak mekanizmanın bir an önce hayata geçirilmesinin önemi hatırlatıldı.

Görüşmede, Ukrayna krizinin diyalog ve iş birliği yoluyla çözümüne yönelik çabaların ele alındığı belirtilerek NATO müttefiki olarak Türkiye’nin krizin aşılması için her türlü desteği vermeye devam edeceği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Şubat Perşembe günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yapacağı ziyaretin, sorunun diplomasi yoluyla giderilmesine katkı sağlayacağı vurgulanan görüşmede, Türkiye-Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinin ve Azerbaycan-Ermenistan arasında kalıcı barışın sağlanmasının bölgenin istikrar ve refahı için önemli olduğu belirtildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *