ABD’nin imha edilen helikopteri

ABD’nin imha edilen helikopteri

ABD’nin İdlib’de düzenlediği operasyonda teknik arıza yapması nedeniyle imha etmek zorunda kaldığını iddia ettiği askeri helikopterin enkazını Anadolu Ajansı (AA) ekipleri görüntüledi.

ABD’li bir yetkilinin Amerikan basınına yaptığı açıklamada, operasyona katılan helikopterlerden birinin teknik sorun nedeniyle yere indiğini ve imha edildiğini bildirmesinin ardından, AA ekibi, söz konusu hava aracı enkazının peşine düştü.

AA ekibi, enkaza İdlib’in doğusundaki Afrin ilçesinin Cinderes beldesi yakınlarında ulaşarak görüntüledi.

Çekimlerde, helikopterin tamamen parçalandığı ve bazı bölümleri hariç küçük parçalara ayrıldığı görüldü.

İntihar bombacısı iddiası

AA’ya bilgi veren ve operasyon anlarında olay yeri yakınında bulunan bazı kaynaklar, ABD özel kuvvetlerinin helikopterlerine bir kadın intihar bombacısı tarafından ateş açıldığını, bu kişinin ateşin ardından üzerindekileri infilak ettirdiğini, zarar gören hava araçlarından birinin dönüş için harekete geçtikten kısa süre sonra Cinderes’e iniş yapmak zorunda kaldığını iddia etti.

Associated Press haber ajansının haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir yetkili, operasyona katılan helikopterlerden birinin teknik sorun nedeniyle yere indiğini ve imha edildiğini kaydetmişti.

Operasyonda 13 kişiyi katlettiler

ABD askerleri, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde bir F-16 savaş uçağı ve bir helikopter desteğiyle gece yarısından sonra operasyon başlatmıştı. Enkazda çalışma yapan Sivil Savunma ekipleri, baskında 6’sı çocuk, 4’ü kadın toplam 13 kişinin öldüğünü bildirmişti.

AA’ya bilgi veren yerel güvenlik unsurları ise ABD askerlerinin operasyonda evdekilerden birini sağ şekilde alarak yanlarında götürdüğünü söylemişti. ABD operasyonu doğrularken hedefteki isme açıklık getirmedi, bölgedeki kaynaklar hedefin terör örgütü DEAŞ’ın en çok aranan elebaşlarından biri olabileceği üzerinde duruyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, operasyonun başarılı olduğunu söylemişti. Öte yandan, AP’de yer alan habere göre, isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir yetkili, operasyona katılan helikopterlerden birinin teknik sorun nedeniyle yere indiğini ve imha edildiğini kaydetmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *