Elektrikte “düşük tüketim limiti” 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıldı

Elektrikte “düşük tüketim limiti” 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıldı

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan 10756 sayılı kararla Ocak ayında 150 kilovatsaat olarak uygulanan en düşük tüketim limiti Şubat ayından itibaren düzenlenecek faturalarda 210 kilovatsaate çıkarıldı. Ocak ayında faturalara yansıyan fahiş artışlar toplumda rahatsızlığa neden olmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrası elektrik faturalarına ilişkin açıklamasının ardından EPDK’nın dün (31.01.2022) aldığı kararla elektrikte en düşük tüketim limiti 210 kilovatsaat olarak belirlendi.

Ocak ayında uygulanan 150 kilovatsaatlik limit uygulaması, hane tüketimine yüksek oranda etki etmiş, yüksek faturalardan dolayı şikayetler artmıştı. Yeni uygulama ile faturalarda ortalama 42 lira civarında düşüş olacağı hesaplanıyor.

Kabine toplantısı sonrası açıklama

Kış döneminde öne çıkan hususlardan birinin de elektrik ve doğal gaz konuları olduğunu aktaran Erdoğan, İran ile Türkiye arasındaki hatta yaşanan bir arıza sebebiyle doğal gaz arzında azalma yaşandığını, bunun üzerine her seviyede girişimde bulunarak arızanın giderilmesi çalışmalarının havaların ısındığı gelecek aylara bırakılması konusunda İran ile mutabık kaldıklarını söyledi. Erdoğan, böylece İran hattından doğal gaz akışını yeniden başlattıklarını vurguladı.

Ayrıca Azerbaycan hattından aldıkları doğal gaz miktarını da artırdıklarını ifade eden Erdoğan, “İlaveten çeşitli kaynaklardan temin ettiğimiz LNG alımlarını hızlandırdık. Tuz Gölü ve Silivri’deki yer altı doğal gaz depolama tesislerini de devreye soktuk. Sanayi kuruluşlarına uygulanan kısmi enerji kesintisini önemli ölçüde azalttık, yakında tümüyle kaldırıyoruz.” dedi.

Bir başka önemli konunun da elektrik faturalarında yaşanan artışlar olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Salgın döneminde dünyada kömür fiyatları 5 kat, doğal gaz fiyatları 10 kat artarken, biz ülkemizde bunu vatandaşlarımıza yansıtmamak için yoğun gayret gösterdik. Uzunca bir süre doğal gazda yüzde 75, elektrik faturalarında yüzde 50 sübvansiyon uyguladık. Yılbaşı itibarıyla enerji piyasalarında sürdürülebilirliği sağlamak için tarifelerde zorunlu düzenlemeye gitmek durumunda kaldık. Vatandaşlarımızın elektrik faturalarının 2 kat, hatta 3 kat arttığı yönündeki şikayetleri üzerine ilgili kurumlarımıza elektrik tarifelerinin yeniden düzenlenmesi talimatını verdim. Bu çerçevede en düşük tarifede günlük 5 kilovat olarak hesaplanan tüketim tutarını 7 kilovata, dolayısıyla aylık tüketimi de 150 kilovattan 210 kilovata çıkartıyoruz. Şubat ayında sarf edilecek elektriğin faturası, vatandaşlarımızın lehine yapılacak bu yeni düzenlemeye uygun şekilde gelecektir.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *