Fabrikaya kapanan Farplas işçileri gözaltına alındı

Fabrikaya kapanan Farplas işçileri gözaltına alındı

Gebze’deki Farplas Otomotiv fabrikasında çalışan işçiler, atılan işçilerin geri alınması ve sendika hakları için fabrikaya kapandı. Sabah saatlerinde polis, fabrikadaki işçileri gözaltına aldı.

Farplas’ta fabrikaya kapanan işçileri polis sabah saatlerinde gözaltına aldı.

Gebze’deki Farplas Otomotiv fabrikasında çalışan işçiler, atılan işçilerin geri alınması ve sendika hakları için kendilerini fabrikaya kapatmıştı. Sabah saat 07.00’de polis içeride olan işçilere müdahale ederek fabrikayı boşaltmaya başladı.

Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın ve Şube Sekreteri Engin Kulu’nun da aralarında olduğu yaklaşık 200 işçi, 5 minibüs gözaltı aracıyla fabrikadan çıkarıldı. Gözaltı araçlarının fabrikadan çıkışını engellemek isteyenlere polis biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sırasında 2 kişi fenalaştı.

Öte yandan Birleşik Metal-İş Gebze 1 ve 2 No’lu Şubenin örgütlü bulunduğu diğer fabrikalardan işçiler Farplas önüne toplanmaya başladı. “İşçiye uzanan eller kırılsın”, “Farplas’a sendika mutlak girecek” ve “Gözaltılar serbest bırakılsın” sloganları atan işçiler, Farplas işçilerine destek verdi.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, burada toplanan işçilere ve emek dostlarına seslendi. Lastik-İş ve Limter-İş de açıklamaya destek verdi. Geceden bu yana Farplas işçilerine CHP, Emek Partisi, Sol Parti, DİP destek verdi.

Gebze TOSB’ta bulunan Farplas Otomotiv fabrikasında çalışan işçiler sendika hakları için kendilerini dün akşam fabrikaya kapatmıştı.

(Hasret Gültekin Kozan/Günlük Evrensel)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *