Japonya’dan Arakanlılara sembolik yardım

Japonya’dan Arakanlılara sembolik yardım

Myanmar’da Budist zulmünden ve ordunun saldırılarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlılara Japonya’dan 2 milyon dolarlık acil yardım sağlanacak. Dünyanın en zengin ülkeleri arasında gösterilen Japonya’nın milli geliri 5 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Japonya Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, hükümet, Myanmar’da yerinden edilerek Bangladeş’e sığınan Arakanlılara acil yardım gönderecek. 2 milyon dolarlık acil insani yardım, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı ve Mülteciler Yüksek Komiserliği vasıtasıyla ulaştırılacak. Açıklamada, “Bangladeş’in yerinden edilmiş kişileri koruma çabalarını, Japonya bu gibi yardımlarla desteklemeyi sürdürecek.” ifadesi kullanıldı.

Bangladeş Dışişleri Bakanı Masud Bin Momen, hafta içinde yaptığı açıklamada, “Bangladeş’in, hala bir milyondan fazla zorla yerinden edilmiş Myanmar vatandaşına ev sahipliği yapmanın birçok zorluğuyla boğuştuğunu” kaydetmişti.

Myanmar ordusu ve budistlerin Müslümanlara saldırıları

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler, Müslümanlara saldırmış, çıkan olaylarda çoğu Müslüman binlerce insan katledilmiş, onlara ait yüzlerce ev ve iş yeri budistlerce ateşe verilmişti.

Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

BM’ye göre, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *