Ermenistan temsilcilerinin foruma katılabileceğini duyurdu

Ermenistan temsilcilerinin foruma katılabileceğini duyurdu

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’na Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ile Özel Temsilcisi Rubinyan’ın da katılabileceğini bildirdi. Çavuşoğlu, Ermenistan’la başlatılan süreci ilerletmek istediklerini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) Dışişleri, Frankofoni ve Yurt Dışındaki Orta Afrikalılar Bakanı Sylvie Baipo Temon ile Ankara’da gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Ermenistan’la başlatılan ‘normalleşme’ sürecinin güven artırıcı adımlarla devam ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu kapsamda iki ülke özel temsilcilerinin ilk görüşmesini Moskova’da gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) herkesin davet edildiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Afrika’dan ciddi bir katılım var. Şu ana kadar 45 dışişleri bakanı, artı devlet bakanlarıyla 50 bakan katılımını teyit etti. Latin Amerika bölgesinden 6 ya da 7 bakan teyit etti.” diye konuştu. Herkesin sesini ADF’de duyurmasını istediklerini savunan Çavuşoğlu, şunları anlattı:

“Ermenistan Dışişleri Bakanı (Ararat Mirzoyan) ve yine Özel Temsilcisi Ruben Rubinyan’ı davet ettik. (Ermenistan Başbakanı Nikol) Paşinyan en son davet ettiğimiz kişilerin ADF’ye katılabileceğini söyledi. Memnun oluruz çünkü Azerbaycan da geliyor. Burada Azerbaycan da düşüncelerini söylesin, Ermenistan da söylesin. Aynı şekilde güven artırıcı adımlarını da bir parçası olmuş olur.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *