Dışişleri Bakanlığından ‘Holokost’ açıklaması: Saygıyla anıyoruz

Dışişleri Bakanlığından ‘Holokost’ açıklaması: Saygıyla anıyoruz

Türk Dışişleri Bakanlığı, Nazi rejimi ve iş birlikçileri tarafından sistematik şekilde katledilen Yahudiler, Romanlar, engelliler ile hedef alınan azınlık ve gruplara mensup milyonlarca insanın saygıyla hatırladıklarını bildirdi.

“Uluslararası Holokost Anma Günü” dolayısıyla Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklama şöyle:

“Uluslararası Holokost Anma Günü vesileyle, Nazi rejimi ve işbirlikçileri tarafından sistematik bir şekilde katledilen, Yahudiler, Romanlar, engelliler ile hedef alınan azınlık ve gruplara mensup milyonlarca insanı saygıyla anıyoruz.

Tarih boyunca dünyanın farklı bölgelerinde zulüm görmüş Yahudiler dahil milyonlarca insanın sığındığı huzurlu bir liman olan Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye, II. Dünya Savaşı sırasında da Nazi mezaliminden kaçan çok sayıda Museviye kucak açmıştır. Bu dönemde, çok sayıda Yahudi temerküz kamplarına gönderilmekten Türk Hükümetinin kararlılığı ve Türk diplomatlarının insanüstü çabaları sayesinde kurtulmuştur. Mağdurlara yardım eli uzatan diplomatlarımızın hatıralarını da bu vesileyle yad ediyoruz.

Holokost kurbanları bu yıl, artan koronavirüs vakaları nedeniyle çevrimiçi düzenlenecek bir törenle anılacaktır.

Türkiye, antisemitizme, yabancı düşmanlığına, ırkçılığa, İslam karşıtlığına ve her türlü hoşgörüsüzlüğe karşı sergilediği tavizsiz tutumunu sürdürmekte ve nefret temelli söylem ve suçlarla mücadeleye yönelik uluslararası işbirliğine katkı sağlamaktadır.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *