Akdeniz’deki ABD savaş gemileri tatbikata başlıyor

Akdeniz’deki ABD savaş gemileri tatbikata başlıyor

ABD’ye ait USS Harry S. Truman uçak gemisi ve ona eşlik eden diğer 5 geminin Akdeniz’deki tatbikat için NATO komutasına gireceği ancak tatbikatın merkezinde bu gemilerin olacağı bildirildi. ABD savaş gemilerinin Avrupa’ya ‘güvence vermek’ için Akdeniz’de kaldığı öne sürülüyor!

Stoltenberg, sosyal medyadaki açıklamasında, Amerikan uçak gemisi görev grubunun “Neptün Taarruzu” adlı tatbikat kapsamında NATO komutasında olacağını belirtti. Bunun transatlantik birlikteliğinin güçlü bir işareti olduğunu savunan Stoltenberg, “NATO tüm müttefikleri korumak ve savunmak için ne gerekiyorsa her zaman yapacaktır.” ifadesini kullandı.

Tatbikatın göbeğinde ABD gemileri olacak

Pentagon Sözcüsü John Kirby de tatbikatın pazartesi başlayacağını ve 4 Şubat’a kadar süreceğini duyurdu. USS Harry S. Truman uçak gemisi görev grubunun, uzun süre önce planlanan tatbikatın göbeğinde yer alacağını açıklayan Kirby, tatbikatta NATO müttefiklerinin deniz taktik manevraları, denizaltılara karşı eğitim, uzun menzille taarruz eğitimi gibi koordineli faaliyetler yürütüleceğini kaydetti.

NATO gemileri 14 ocaktan bu yana Baltıklarda

NATO’dan bugün yapılan bir başka açıklamada da NATO Daimi Deniz Görev Grubu-1’in (SNMG-1) 14 Ocak’tan beri Baltık Denizi’nde bulunduğu bildirildi.

Görev grubunun Hollanda ve Danimarka’ya ait savaş gemilerinden oluştuğu, planlanmış konuşlandırma kapsamında müttefikler arasındaki iş birliğinin geliştirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Harry S. Truman uçak gemisi ve ona eşlik eden diğer 5 gemi

ABD’nin bir grup savaş gemisine, Rusya ile gerilimin artmasının ardından Avrupa ülkelerine “güvence vermek için” Akdeniz’de kalması talimatı verildiği bildirilmişti.

ABD basınındaki haberlerde, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in USS Harry S. Truman uçak gemisi ve ona eşlik eden diğer 5 gemiye kuzeydoğu Afrika, Orta Doğu ve Güney Asya’yı içeren Merkez Komuta sahasına taşınmak yerine Avrupa harekat alanında kalmasını emrettiği belirtilmişti.

Pentagon’dan bir yetkili, savaş gemilerinin rotasının değiştirilmesi kararını “Bu, Avrupa’da kalıcı bir mevcudiyet ihtiyacını yansıtıyor ve müttefiklerimize toplu savunma taahhüdümüz konusunda güvence vermek için gerekli.” diyerek değerlendirmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *