Miçotakis: Türkiye’ye karşı yaptırım listesi hazırladık

Miçotakis: Türkiye’ye karşı yaptırım listesi hazırladık

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne ve Yunanistan’a karşı saldırgan bir tutuma geçmesi durumunda alacakları önlemlerle ilgili bir liste oluşturduklarını söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, geçen hafta vefat eden Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli’nin anısına düzenlenen tören sonrası Avrupa Halk Partisi milletvekilleriyle yaptığı görüşmede açıklamalarda bulundu.

“David Sassoli’ye hürmet etmenin benim için bir görev olduğunu hissettim” diyen Miçotakis, “Geçen Mayıs ayında, Yunanistan’ın Avrupa Ekonomik Topluluğu’na katılımının 40. yıldönümünü kutlamak için bizimle olduğu zamanı, Atina’daki varlığını yoğun bir duyguyla hatırlıyorum” ifadesini kullandı.

Miçotakis’in gündeminde koronavirüs pandemisi, yükselen genel fiyatlar ve enerji zamları, göç sorunu, Yunan-Fransız stratejik işbirliği ve Avrupa’nın enerji arzı gibi konular vardı.

“BİR DİZİ KISITLAYICI ÖNLEM HAZIRLADIK”

Yunan Başbakan Türkiye’ye yönelik ise, “Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik politikasında köklü bir değişiklik olmadığının bilincinde olmalıyız. Bu nedenle, dostluk eli uzatarak bu iki aşamalı yaklaşımı benimsedik. Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’a karşı saldırgan bir tutuma geri dönmesi durumunda kullanılabilecek bir dizi kısıtlayıcı önlem hazırladık” dedi.

Miçotakis, ‘Doğu Akdeniz’in Avrupa’nın enerji arzının anahtarı’ olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Doğu Akdeniz, Mısır’dan ihraç edilebilecek LNG formundaki doğalgaz gibi alternatif enerji kaynaklarının araştırılması açısından çok daha önemli hale geliyor. Mısır ile bizim durumumuzda olduğu gibi Afrika ile elektrik ara bağlantılarını da aktif olarak teşvik ediyoruz.”

(Karar)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *