Japonya vaka artışını ABD üslerine bağladı

Japonya vaka artışını ABD üslerine bağladı

Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa, ABD üslerindeki Kovid-19 vakalarının, çevre bölgelerdeki vaka seyrini tetiklemiş olabileceğini söyledi.

Bakan Hayaşi, Ulusal Basın Kulübünde düzenlediği toplantıda, “ABD güçlerine ait tesislerdeki vaka durumunun, çevre bölgelerde virüs yayılımına yol açan faktörlerden biri olduğu ihtimalini reddedemeyiz.” dedi.

ABD üslerindeki virüs vakalarının, bu üslerin “çevre bölgelerindeki vaka seyrini doğru orantılı etkilemiş olabileceğini” belirten Hayaşi, vaka seyrinin ciddi şekilde ele alınması gerektiğini dile getirdi.

Hayaşi, ABD güçlerine, askeri tesis ve üslerinde halihazırdaki önlemlerin güçlendirilmesi çağrısı yaptı.

ABD üslerinde vakalar

Kamu yayıncısı NHK’nin yetkililere dayandırdığı habere göre, ülke genelindeki ABD askeri üs ve tesislerinde 3 bin 638 kişi Kovid-19’a yakalandı. Vakaların 2 bin 302’si Okinawa’daki ABD üslerinde ortaya çıktı.

Yamaguçi’deki Iwakuni hava üssünde 518, Kanagawa’daki Yokosuka üssünde 245 ve Atsugi üssünde 109 vaka kayıtlara geçti. Aomori’deki Misawa üssünde 183, başkent Tokyo’daki Yokota üssünde 93 ve Nagazaki’deki Sasebo üssünde 86 vaka saptandı.

Kısmi OHAL ilan edildi

Vaka artışları sonrası, yerel idarelerin talepleri doğrultusunda merkezi hükümet Yamaguçi, Hiroşima ile güneydeki ada eyaleti Okinawa’da kısmi olağanüstü hal ilan etmişti.

Başbakan Kişida Fumio, askeri üs ve tesislerin, bulundukları bölgelerdeki vaka artışlarına etki ettiği olasılığına yönelik, “vaka izlerinin saptanmasının zor olduğunu” bildirmişti.

Kamu yayıncısı NHK’nin hafta içinde Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı bilgilere göre, ülke genelinde ABD askeri üs ve tesislerinde 3 bin 638 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Japonya’da vaka sayısı yeniden 20 bin seviyelerinde

Japonya’da günlük Kovid-19 vaka sayısı Ağustos 2021’den bu yana ilk kez 20 bin seviyelerine yaklaştı. Sağlık Bakanı Goto Şigeyuki, Omicron varyantının etkisiyle yükseliş trendini koruyan ülke geneli Kovid-19 vaka sayısındaki artışa karşı aşı takviminde değişiklik yapılacağını belirtti.

Son 24 saatte ülke genelinde 18 binden fazla vaka görülmesi üzerine basın toplantısı düzenleyen Bakan Goto, 18-64 yaş grubu kişiler için ikinci doz aşı ile takviye dozu arasındaki sürenin 7 aya, 64 yaş üstü için 6 aya indirileceğini söyledi.

Japonya’da en yüksek Kovid-19 vaka sayısı Tokyo Olimpiyatlarının düzenlendiği Ağustos 2021’de 26 bin seviyelerinde kayıtlara geçmişti.

Tokyo’da vaka sayısı artabilir

Başkent Tokyo’da da son 4 aydır ilk kez günlük vaka sayısı 3 bini geçti. Kent genelinde son bir günde 3 bin 124 vaka tespit edildi. Tokyo’da son bir haftada toplam vaka sayısının 10 bini aşacağı belirtildi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Omagari Norio, “Salgının hızlı yayılımı, virüs kapan ya da yakın temaslı olan tüm Tokyolular için tehlike.” dedi. Omagari, gerekli önlemler alınmadığı takdirde sosyal faaliyetlerin askıya alınabileceğini söyledi.

Tokyo Valisi Koike Yuriko da daha sıkı önlemler uygulanabilmesi için yetki almak üzere merkezi hükümeti ziyaret edeceğini belirtti.

“Hastane yatak kapasitelerinin yüzde 20 seviyesinde doluluğa ulaşması halinde daha yoğun tedbirler uygulanmasını istiyoruz.” diyen Koike, kapasitenin yüzde 50’ye ulaşması halinde ise olağanüstü halin yürürlüğe girmesini talep edeceklerini bildirdi.

Japonya’da Kovid-19 vaka sayısı 18 bin 673 artışla 1 milyon 812 bin 132’ye, virüse bağlı can kaybı sayısı 18 bin 428’e yükseldi. Ülke genelinde 125 kişi yoğun bakım servislerinde tedavi görüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *