Erdoğan’dan İsrail Cumhurbaşkanına taziye telefonu

Erdoğan’dan İsrail Cumhurbaşkanına taziye telefonu

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un annesinin ölümü üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonla taziyelerini iletti. Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto’nun ölümü üzerine, Erdoğan Pinto’nun ailesine de üzüntülerini iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan görüşmede İsrail Cumhurbaşkanına, annesi Aura Herzog’un vefatı dolayısıyla taziyelerini iletti.

Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto’nun ölümü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatı dolayısıyla oğlu Benjamin Pinto’yu arayarak taziyelerini iletti.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca, Türkiye Hahambaşısı İsak Haleva ile Türk Yahudi Toplumu Başkanları Erol Kohen ve İshak İbrahimzadeh’e taziye mesajı gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında şöyle dedi:

“Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Sayın Bensiyon Pinto’nun vefatından derin bir üzüntü duydum. Sayın Bensiyon Pinto, yüzyıllardır barış ve kardeşlik içinde yaşayan milletimizin bir ferdi olarak, üstlendiği tüm görevlerde ülkemizin birliğine, beraberliğine ve toplumsal zenginliğimize çok kıymetli katkılarda bulunmuştur. Sayın Bensiyon Pinto’nun vefatı dolayısıyla Yahudi cemaatine, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

Pinto için diğer taziye mesajları

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatını teessürle öğrendim. Ailesine, sevenlerine ve Yahudi cemaatine başsağlığı diliyorum.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Bir arada yaşarken birlik olmuş kadim kültürlerin insanlarıyız. Bugün güzel insanlardan birinin; Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto’nun vefat haberini üzülerek öğrendim. Ailesine, sevenlerine ve Türk Yahudi toplumuna başsağlığı dilerim.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatını üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına, sevenlerine ve özveriyle hizmet ettiği Yahudi cemaatine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatından büyük üzüntü duyduk. Zor zamanlarda Türkiye’nin doğru anlaşılması için çok değerli gayretleri olduğuna şahidiz. Değerli ailesine, sevenlerine ve Yahudi cemaatine başsağlığı diliyoruz.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *