Okyanus sıcaklıklarında artış devam ediyor uyarısı

Okyanus sıcaklıklarında artış devam ediyor uyarısı

İklim değişikliğine ilişkin yapılan yeni bir araştırmada, 2021 yılında okyanus sıcaklıklarının en yüksek seviyeye ulaştığı öne sürüldü.

ABD, İngiltere ve Çin tarafından ortak yayınlanan Advances in Atmospheric Sciences isimli derginin son sayısında, sera gazlarının da etkisiyle 2021’de okyanus sıcaklıklarının rekor düzeyde arttığı belirtildi.

Dergideki araştırma raporuna göre, 1958’den bu yana okyanusların ısısının sabit bir hızla arttığı, 1990’lardan sonra keskin bir şekilde ivme kazandığı, son 6 yıldır ise her yıl rekor kırdığı iddia edildi.

Raporun baş yazarı ve Çin Bilimler Akademisi Atmosferik Fizik Enstitüsü profesörü Lijing Cheng, “Küresel ısınmanın aslında okyanus ısınması olduğunu ve ciddi sonuçları olduğunu vurgulamak istiyoruz. Okyanus ısınması, rekorları kırmaya devam ediyor.” dedi.

Çalışmada yer alan ABD’nin Colorado Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi iklim bilimcisi Kevin Trenberth ise, okyanuslardaki ısı artışının “insan kaynaklı iklim değişikliğinin birincil göstergesi” olduğuna vurgu yapıldı.

Araştırmacılar, fosil yakıtlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarının, gezegenin atmosferinde ısıyı hapsederek enerji dengesizliği oluşturduğuna ve okyanusların aşırı ısının yüzde 90’ını emdiğini öne sürdü.

Ağustos 2021’de, Atlas Okyanusu’ndaki ani hava değişikliklerinden kaynaklandığı sanılan İda Kasırgası, ABD’nin Louisiana ve Mississippi eyaletlerinde büyük tahribat yarattıktan sonra kuzeye yönelerek, New York ve New Jersey eyaletlerinde de ölümcül su baskınlarına neden olmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *