Erdoğan, Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek

Erdoğan, Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde yaptığı konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondan ayrılırken bir iş kadınının “Suudi Arabistan’ın ihracat çözümünü de bekliyorum” sözlerine yanıt verdi.

Erdoğan, Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud’a yönelik, “Beni bekliyor, söz verdi. Şubatta Suudi Arabistan’a ziyaretimi yapacağım” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) yaptığı konuşma sonrası salondan ayrılırken bir kadının Suudi Arabistan ile ihracata ilişkin sorusuna yanıt verdi.

İş kadınının, “Sayın Cumhurbaşkanı’m bir şey rica ediyorum. Suudi Arabistan’ın ihracat çözümünü de bekliyorum. Söz veriyorum, 30 milyon dolar için ben de mücadele edeceğim” sözleri üzerine Erdoğan, “Şu anda şubatta beni bekliyor. Söz verdi. Ben de şubatta Suudi Arabistan’a ziyaretimi yapacağım.” ifadelerini kullandı.

“ONLAR BİZE YAKLAŞTI”

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki görüşmelere aşina olan bir Türk yetkili, Middle East Eye’a yaptığı açıklamada, Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed arasında gerçekleşen görüşmenin ardından Riyad’ın Ankara ile ilişkileri onarma konusuna daha ciddi baktığını söyledi. Yetkili, “Geçmişte biz onlara yaklaştık ama ciddiye almadılar. Bu sefer onlar bize yaklaştı. Suudiler, bu bölgesel uzlaşıda dışlandıklarını hissettiler. Bunun bir parçası olmak istediler” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Suudi Arabistan’a yaptığı ihracat, son yıllarda iki ülke arasındaki gergin ilişkiler nedeniyle hızla azalmıştı. Ayrıca Suudi Arabistan, Türk mallarına boykot uygulamıştı.

(Haberler.com)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *