MAS-ICNA Kongresine Türkiye adına İbrahim Kalın katıldı

MAS-ICNA Kongresine Türkiye adına İbrahim Kalın katıldı

Amerikalı Müslüman çatı kuruluşlarının yıllık olarak düzenlediği MAS-ICNA Kongresine, Türkiye Cumhuriyeti adına Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın katılarak konuşma yaptı, inancın kararlılıkla ilgili olduğunu, kararlılığın da harika bir şey olduğunu söyledi.

İbrahim Kalın, dünyanın dört bir yanından Müslümanlar bir araya getiren Amerikalı Müslüman çatı kuruluşlarının yıllık olarak düzenlediği MAS-ICNA Kongresinin gala yemeğinde katılımcılara konuştu.

Hem İslam dünyasında hem de genel anlamda dünyada yaşananlara karşı insanın tazelenmeye, aydınlanmaya ve maneviyata ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Kalın, MAS-ICNA Kongresinin bu hissi verdiğini savundu.

İnancın sadece bir şeye inanmak olmadığına da dikkati çeken Kalın, “İnanç daha çok kararlılıkla ilgilidir. İnanç tamamen maneviyat, adalet, iyilik konusunda kararlı olmakla ilgilidir. Bu kararlılığa sahip değilseniz, inanç sadece bir sözdür, göstermelik bir şeydir. Burada çok önemli bir kararlılık ve pozitif enerji gördüm. Ele almamız gerek çok ciddi sınamalar ve konular olduğunu biliyorum ama bu kararlılık da harika bir şey.” diye konuştu.

İbrahim Kalın, Türkiye’nin ABD’deki Müslüman toplumla güçlü ve sağlıklı ilişkilere inandığını ve önem verdiğini söyledi.

Erdoğan’dan Mevlanalı mesaj

MAS-ICNA Kongresine görüntülü mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da mesajında ‘manevi önderimiz Mevlana’ vurgusu ile şu ifadelere yer verdi:

“Rabbimiz Kura’n-ı Kerim’de bizlere her zorlukla beraber muhakkak bir kolaylığın olduğunu müjdelemektedir. Manevi önderlerimizden Hazreti Mevlana da ‘ümitsizliğin ardından nice ümitler var, karanlığın ardından nice güneşler var’ diyerek Rabbimizin bu müjdesini adeta tefsir etmiştir. Bizler, gerek siyasi gerek günlük hayatımızda, gerekse ülkemiz, milletimiz ve ümmet için verdiğimiz mücadelede bu ilahi müjdeye şahitlik ettik. Sıkıntılarla, meşakkatlerle karşılaşsak da her defasında zorluğun ardından gelen bir rahatlığa mazhar olduk.”

Salgınla ilgili uyarıda bulunan Cumhurbaşkanı, salgın sonrasında da kolaylık ve rahatlığın olacağını ileri sürdü, “Bunun için umutsuzluğa kapılmadan, tedbire sarılıp takdire ram olarak mücadelemizi kararlılıklar sürdürmemiz gerekiyor.” dedi. Salgın sebebiyle işini kaybeden insanlara yardım edilmesi tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumun refahı için sarf edilen çabaları da artırmak gerektiğine dikkat çekti.

‘Toplumda hak ettiğimiz yeri almaya çalışmalıyız’

Erdoğan, “Salgınla beraber yükselen İslam düşmanlığı, yabancı karşıtlığı, kültürel ırkçılık gibi akımlara karşı dayanışmamızı daha da güçlendirmeliyiz. Müslümanların dirliğe kavuşması ancak kendi aralarında bir ve beraber olmaları ile mümkündür. Cihanşumül kardeşliğimizin etnik ve kültürel farklılıklarımız sebebiyle zedelenmesine izin veremeyiz. Hangi kökene, ten rengine, kavme, kültüre, mezhebe, meşrebe mensup olursa olsun, tüm Müslümanlar kardeştir.” ifadelerini kullandı.

İslam’da tefrikaya, kavmiyetçiliğe, fitneye ve teröre yer olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Varlığımıza yönelik artan tehditler karşısında kendi kabuğuna çekilmek yerine kuşatıcı ve kucaklayıcı bir anlayışla özgüven sahibi Müslümanlar olarak toplumda hak ettiğimiz yeri almaya çalışmalıyız. Bunları başardığımızda Rabbimizin bizlerin önünde rahmet kapılarını sonuna kadar açacağına inanıyorum.” dedi.

Türkiye heyetinde kimler vardı?

Gala yemeğinde Kalın’a Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Chicago Başkonsolosu Engin Türesin, Din İşleri Müşaviri Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Tuba Nur Sönmez ve Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği Müsteşarı Emin Akseki eşlik etti.

Amerikalı Müslüman çatı kuruluşlarınca bu yıl 20’ncisi düzenlenen yıllık MAS-ICNA Kongresi, Chicago’da devam ediyor. Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl sanal ortamda düzenlenen MAS-ICNA Kongresi, bu yıl yüz yüze yapılıyor. Amerika Diyanet Merkezinin stant açtığı kongreye, Büyükelçi Mercan ve Kalın da Türkiye’yi temsilen katıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *