Siyonist saldırganlık sürüyor

Siyonist saldırganlık sürüyor

İşgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentinde siyonist İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 1 Filistinli şehid olurken, 2 Filistinli yaralandı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail askerleri Nablus’un Rasulayn Mahallesi’ne sabah erken saatlerde baskın düzenledi.

Filistin Kızılayı yetkilisi Ahmed Cibril AA muhabirine yaptığı açıklamada, baskın sırasında gerçek mermiyle başından vurulan 31 yaşındaki Filistinli Cemil Muhammed el-Keyyal’ın yaşamını yitirdiğini söyledi.

İki Filistinli gencin ise İsrail askeri aracının çarpması sonucu yaralandığını ifade eden Cibril, yaralıların durumuna ilişkin bilgi vermedi.

Filistinli yerel haber siteleri de İsrail askerlerinin, Rasulayn Mahallesi’ne düzenlediği baskında başından vurulan Keyyal’ın hayatını kaybettiği anlara ilişkin görüntüleri paylaştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te sıradan hale gelen gözaltılar sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinlilerden bazıları günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

Yahudi yerleşimciler 600 zeytin ağacını kestiler

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Batı Şeria’nın kuzeyindeki Yahudi Yerleşim Birimleri Dosyası Sorumlusu Gassan Daglas, Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’nın Nablus kentine bağlı Deyr Şeref köyü kırsalında zeytin ağaçlarına zarar verdiği belirtildi.

Daglas, Yahudi yerleşimcilerin köyün yakınındaki Shavei Shomron yerleşim birimi sakini olduklarını ve 600 zeytin ağacını kestiklerini aktardı.

İşgal altındaki Filistin toprakları üzerinde ikamet eden Yahudi yerleşimciler, sık sık Batı Şeria’da Filistinli çiftçilerin en önemli geçim kaynağı olan zeytin ağaçlarını kesiyor veya ateşe veriyor.

Yahudi yerleşimciler, buna ilaveten özellikle hasat döneminde zaman zaman Filistinli çiftçilere saldırıyor.

Yerel kaynaklara göre, Ağustos 2020’den bu yana Batı Şeria’da 9 binden fazla zeytin ağacı tahrip edildi.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 450 bine yakın Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *