Sırpların kararlarına tepkiler

Sırpların kararlarına tepkiler

Sırp Entite Meclisinde onaylanan “devlet kurumlarının yetkilerinin entite kurumlarına devredilmesi” kanununu ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’nın Bosna Hersek Büyükelçilikleri ve AB delegasyonu sert bir dille eleştirdi. Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç de yazılı açıklamasında kararların ‘zararlı’ olduğunu belirtti.

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’nın Bosna Hersek Büyükelçilikleri ve AB delegasyonu, Sırp Entite Meclisinde onaylanan “devlet kurumlarının yetkilerinin entite kurumlarına devredilmesi” kanununu sert bir dille eleştirdi ve Meclisi bu karardan vazgeçmeye çağırdı.

AB delegasyonunun yanı sıra 5 ülkenin büyükelçilikleri tarafından yapılan ortak açıklamada, Bosna Hersek’teki tüm liderlere, kışkırtıcı ve bölücü söylemlere son verme, karşılıklı güven inşa etme çağrısı yapıldı.

Açıklamada, “Bu kararla Dayton Barış Anlaşması’na meydan okunmakta, tarafların ekonomik beklentilerine zarar verilmekte, ülkenin ve bölgenin istikrarı tehdit edilmekte ve Bosna Hersek’in AB geleceğine engel olunmaktadır. Liderleri, vatandaşlar için önemli reformlar konusunda ilerlemeye ve AB yolunda istikrarlı adımlar atmaya teşvik ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Dodik’in çağrısı ile olağanüstü toplantı yapıldı

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi Milorad Dodik’in çağrıda bulunması üzerine, Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisi olağanüstü oturum kararı almıştı. Oturumda, Bosna Hersek devletine ait Silahlı Kuvvetler, vergi idaresi ve adli sistem kurumları gibi ortak kurumların yetkilerinin entite kurumlarına devredilmesine yönelik tasarı tartışıldı.

Dodik, oturumda “İçinde bulunduğumuz zor durumları aşamazsak Bosna Hersek’in parçalanması ve Sırp Cumhuriyeti’nin ülkeden ayrılması kaçınılmaz.” ifadesini kullanmıştı. Sırp lider Dodik öncülüğünde toplanan meclis, sunulan tasarıları kabul etti.

Bosna Hersek Devleti’ne ait stratejik öneme sahip yetkilerin Sırp entitesi üzerine alınması için yerel hükümete yetki verilmesinin oylaması tamamlandı ve teklifler kabul edildi.

Oturumda yeni bir Anayasa metni hazırlanmasına karar verildi. Yeni anayasaya göre Sırp Cumhuriyeti’nin başkenti Banya Luka şehri olacak.

Sırp Cumhuriyeti hükümetinin 6 ay içerisinde güvenlik, savunma, vergi idaresi ve adli sistem alanlarını düzenleyen yasa ve yönetmelikleri çıkarmakla yükümlü olduğu da alınan kararlar arasında.

Milorad Dodik ve Sırp yetkililerin, eski Yüksek Temsilci Inzko’nun 23 Temmuz’da soykırım inkarını suç sayan bir yasa çıkartmasını boykot kararı, ülkede siyasi krize neden olmuş, Sırp liderin, Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan edeceğini söylemesiyle giderek büyümüştü.

Yüksek Temsilcilik Ofisinin (OHR) yürürlüğe koyduğu tüm yasal değişiklikleri inkar eden Dodik, savaşı sonlandıran Dayton Antlaşması’nın özüne dönülmezse ordu, yargı ve vergilendirme sistemlerinde radikal adımlar atacağını ifade etmişti.

‘Türkiye, Bosna-Hersek’in egemenliğini destekliyor’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Bosna-Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisinin 10 Aralık’ta aldığı kararlar hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye, Balkanlar’da ve özellikle Bosna-Hersek’te barışın sürdürülmesi ve refahın artırılmasına yönelik çabalarda her zaman en ön saflarda yer almıştır.

Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisi’nin 10 Aralık 2021 tarihindeki özel oturumunda alınan kararlarla ilgili endişeleri Bosna-Hersek’in tüm dostları gibi biz de paylaşıyoruz.

Entite Meclisinde alınan sözkonusu kararların, anayasal ve hukuki çerçeve ve dolayısıyla Bosna-Hersek vatandaşlarının fazlasıyla hak ettikleri barışçı ve müreffeh gelecek için zararlı olduğunu değerlendiriyoruz. Bu durum aynı zamanda Balkanların ve Avrupa’nın tümünün barış ve istikrarı için de bir sınama teşkil etmektedir.

Bosna-Hersek’in gerçek gündemi olan ekonomik kalkınma yoluna bir an evvel dönmesi için uluslararası toplumla birlikte gayret göstermeye devam edeceğiz. Bu anlayışla, barışa ve refaha zarar verme sorumluluğunu taşıyacak olanları, tek taraflı eylemler yerine, anayasal ve hukuki çerçeveye riayet etmeye ve diyaloğa başvurmaya çağırıyoruz.

Türkiye, Bosna-Hersek’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde desteklemeye kararlıdır.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *