Biden, Nato’nun doğu kanadındaki 9 üyesi ile Ukrayna’yı görüştü

Biden, Nato’nun doğu kanadındaki 9 üyesi ile Ukrayna’yı görüştü

Biden, “Bükreş 9’u” liderleri ile Ukrayna’daki son durumu telefonda görüştü. ABD’nin Nato’nun 5. maddesine bağlı olduğunu vurgulayan Biden, daha sonra Zelenskiy ile yaptığı görüşmede, ‘sarsılmaz destek’ sözü verdi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden, “Bükreş 9’u” olarak da bilinen Polonya, Romanya, Estonya, Bulgaristan, Çekya, Macaristan, Slovakya, Litvanya ve Letonya liderleri ile Ukrayna-Rusya sınırında son günlerde artan gerilimi ele aldıkları bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Biden, ABD’nin Transatlantik güvenliğe ve Nato’nun 5. maddesine bağlılığını yineledi.

Rusya’nın Ukrayna sınırına askeri yığınak yapması ve bölgede artan gerilimi ele alan liderler, Nato’nun müttefiklerini savunmak için “birleştirici, aktif ve çözüme yönelik” bir duruş sergilemesi gerektiğini vurguladı.

Biden, bölgedeki gerginliği kararlılık, savunma ve diyalog yoluyla azaltmak için çalıştıklarını ve bu süreçte müttefikleriyle yakın temasta olacaklarını söyledi.

Görüşmeye, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Çekya Başbakanı Andrej Babis, Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader, Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits, Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus İohannis ve Slovakya Başbakanı Eduard Heger katıldı.

Nato’nun 5’inci maddesi ise şöyle:

“Taraflar, Kuzey Amerika’da veya Avrupa’da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldırı olursa BM Yasası’nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldın ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi’ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir.”

Zelenskiy ile görüşme

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı bir diğer açıklamaya göre, Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik “saldırgan” tavırları konusunda ABD ve Avrupalı müttefiklerinin endişelerini dile getirdi.

Rusya’nın askeri müdahalesini ilerletmesi durumunda ABD ve Avrupalı ortaklarının Rusya’ya yönelik güçlü ekonomik yaptırımlar ve diğer önlemler getireceğini kaydeden Biden, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan “sarsılmaz desteğini” yineledi.

Görüşmede Biden, ABD ve ortaklarının “Ukrayna olmadan Ukrayna hakkında karar ya da istişare olmaz” ilkesine bağlılığını sürdürdüğünü vurguladı. Biden ve Zelenskiy, Rusya’ya gerginliği azaltma çağrısı yaptı ve sorunların çözümü için en iyi yolun diplomasi olduğunu vurguladı

Biden, ABD’nin Minsk Anlaşmalarının uygulanması için güven tesis edici adımlar atılmasına desteğe hazır olduğunu dile getirdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *