Merkel’e veda törenine devlet görevlileri katıldı

Merkel’e veda törenine devlet görevlileri katıldı

16 yıllık başbakanlığının ardından Alman Savunma Bakanlığında kendisi için düzenlenen veda törenine katılan Hıristiyan Demokrat Angela Merkel, törende “Büyük Tanrı seni övüyoruz” adlı ilahinin çalışmasını istedi. Sadece devlet görevlilerinin katıldığı veda töreninde halk yer almadı.

Görevini gelecek hafta Sosyal Demokrat Partili Olaf Scholz’a devredecek olan Angela Merkel törende yaptığı konuşmada, başbakan olarak geçirdiği 16 yılın çoğu zaman çok zorlayıcı olduğuna işaret ederek, “Özellikle salgının son iki yılı, siyasete, bilime ve sosyal söyleme duyulan güvenin ne kadar önemli olduğunu ve aynı zamanda ne kadar kırılgan olabileceğini bir büyüteçle gösterdi.” dedi.

Demokrasiyi övdü: Sürekli çıkar dengesinde yaşar

Demokrasinin nefret, şiddet ve yanlış bilgilendirmeye karşı savunulması çağrısında bulunan Merkel, “Demokrasimiz, kendini eleştirel olarak inceleme ve düzeltme yeteneğiyle gelişir. Sürekli çıkar dengesinden ve birbirine saygıdan yaşar. Dayanışma ve güvenden, ayrıca gerçeklere olan güvenden ve bilimsel bilginin reddedildiği, komplo teorilerinin ve ajitasyonun yayıldığı her yerde çelişkilerin dile getirilmesi gerektiği gerçeğinden beslenir.” değerlendirmesinde bulundu.

İlerideki zorluklara cevap bulma ve geleceği şekillendirme görevinin bir sonraki hükümete kaldığını belirten Alman Şansölye, bu nedenle haftaya görevini devredeceği müstakbel Başbakan Olaf Scholz’a başarılar diledi.

Törene devlet görevlileri katıldı

Veda törenine, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ve eşi Elke Büdenbender ile çok sayıda üst düzey siyasetçi katıldı. Alman ordusunun “Grosser Zapfenstreich” olarak adlandırılan seremonisi, görevine veda eden Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Savunma Bakanları için düzenleniyor.

Törende Merkel’in bizzat kendisinin seçtiği “Büyük Tanrı seni övüyoruz” adlı ilahi ile “Benim için kırmızı güller yağsın” ve “Renkli filmi unutmuşsun” adlı parçalar çalındı.

Angela Merkel, 8 Aralık’ta Federal Meclis’te Başbakanlık görevi için yemin edecek olan Olaf Scholz’a görevini devredecek.

Son seçimler

16 yıl boyunca Hıristiyan Demokratların liderliğini de yürüten Merkel’in, görevi bırakacağını açıklamasının ardından Eylül ayında yapılan seçimlerde partisi  tarihinin en düşük oyunu aldı. Seçimlerde kazanan ise Olaf Scholz liderliğindeki Sosyal Demokratlar oldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *