Kripto varlık alımı için kredi kullanımı engellenecek

Kripto varlık alımı için kredi kullanımı engellenecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bireysel ve tüzel müşterilere verilen kredili mevduat hesabı dahil tüm kredilerin, kripto varlıklarda kullanılmasının engellenmesi için bankalara uyarıda bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) tarafından Türkiye Bankalar Birliği ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne iletilen yazıda, bireysel ve tüzel müşterilere verilen kredili mevduat hesabı dahil tüm kredilerin, kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık ve sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için azami hassasiyetin gösterilmesinin gerekli görüldüğü belirtildi.

Kurum daha önce, kredilerin müşterilerce cari veya yakın dönemli ihtiyaçları ya da kredinin amacına matuf faaliyetler haricindeki işlemlerde kullanmamasına yönelik bankalar tarafından gerekli kontrollerin azami seviyede oluşturulması uyarısında bulunmuştu.

Sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik faaliyetler;

Söz konusu işlemler ise “döviz ve altın alım işlemleri”, “vadeli mevduat, repo, hisse senedi gibi finansal getiri sağlamaya dönük yatırımlar”, “bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar nezdindeki vadesi gelmemiş diğer kredi risklerinin kapatılması”, “makul seviyelerin üzerinde nakit çekimi talebi”, “somut ve desteğin amacına uygun makul bir gerekçe olmaksızın başka bir bankaya ve aracı kuruma veya geçerli belgeler üzerinden tespit edilmiş ve mevzuata uygun ithalatların ödemesi haricinde yurt dışına transfer yapılması” olarak sıralanmıştı.

Son uyarı yazısı ile bu işlemlere kripto varlıklar ile kayıtlı bankacılık ve sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik faaliyetler eklenmiş oldu.

Tayland turizm için kripto ödemesine geçmeye hazırlanıyor

Tayland dijital cüzdanlarla paket uçuşları için ödeme yapılabilmesi için girişim başlattı. Tayland’ın kripto turizm girişiminin ülkenin turizm endüstrisini geliştirmesi bekleniyor. Tayland Turizm Otoritesi seyahatlerde krito para kullanımını önerdi. Tayland hükümeti harekete geçti.

TRT Haber’in Tech Times’tan aktardığına göre, Blockchain piyasasının yükselişiyle birlikte hükümet, ülkenin turizm ekonomisini iyileştirmenin en iyi yollarından birinin, gelen ziyaretçilerin kripto para birimleriyle ödeme yapmasına izin vermek olduğunu öne sürdü.

Hükümet yetkilileri yerel bir blok zinciri borsası ile koordinasyon halinde. Tayland kripto ödemelerine izin verdiğinde ülkeye gelen yabancıların artık ATM ücretleri ve para birimi dönüştürme oranları konusunda endişelenmesine gerek kalmayacak. Dijital cüzdan sahipleri yemek, otel ödemeleri için yalnızca kripto para birimlerini kullanabilecek.

Kripto kullanımı yayılıyor

Kripto para birimlerinin her alanda kullanımları artıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto yatırımları büyük artış kaydetti. Birçok kuruluş kripto para birimleriyle ödemelere geçişi hızlandırıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *