Türkiye ile Türkmenistan arasında 8 anlaşma ve ortak bildiri

Türkiye ile Türkmenistan arasında 8 anlaşma ve ortak bildiri

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, “Türkiye ile stratejik uzun vadeli ilişkiler geliştirmek, Türkmenistan dış politikasının öncelikli amaçlarından biridir.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Ticaret hacmimizi, ilk planda 5 milyar dolara çıkartmak üzere gerekli adımları atmak konusunda kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berdimuhamedov’un, Oğuzhan Köşkü’ndeki baş başa görüşmesinin ardından çeşitli anlaşmalar imza altına alındı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ortak bildirisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından imzalandı.

“Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinemacılık Devlet Komitesi Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı”nı, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinemacılık Devlet Komitesi Başkanı Arslan Aşirov imzaladı.

“Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı”, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Başkanı Merdan Gazakbayev tarafından imza altına aldı.

“Anadolu Ajansı (AA) ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Arasında İş Birliği Anlaşması” Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Başkanı Merdan Gazakbayev tarafından imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanında İşbirliği Anlaşması”na Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayi Bakanı Nurmuhammed Amannepesov imza attı.

“Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkmenistan Türkmen Atları Devlet Birliği Arasında Atçılık Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”nı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Türkmenistan Türkmen Atları Devlet Birliği Genel Müdürü Ahmed Berdiyev imzaladı.

İki ülke hükümetleri arasındaki, “Ortak Türkmen-Türk Genel Eğitim Okuluna İlişkin Mutabakat Zaptı ve Yönetmelik”, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sapardurdu Toyliyev tarafından imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Türkmenistan Merkez Bankası Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı” ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkmenistan Merkez Bankası Başkanı Gadırgeldi Müşşikov tarafından imza altına aldı.

İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında “Protokol Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı” Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov tarafından imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasında ata yurdu Türkmenistan’a gelmekten büyük bir bahtiyarlık duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’a, “Kadirli Doğanım” diye hitap ederek nazik daveti ve gösterdiği misafirperverlik için teşekkür etti. Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümünü tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Türkmenistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve Aşkabat’ta ilk büyükelçilik açan ülke olduğunu anımsattı.

Kardeşlik ilişkileri çerçevesinde Türkmenistan’ı ve başarıyla sürdürdüğü tarafsızlığı desteklemeye devam edeceklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadirli Doğanımı, ‘gözlemci üye devlet başkanı’ sıfatıyla ilk kez katıldığı, Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi vesilesiyle kısa süre önce İstanbul’da misafir ettik. Türkmenistan’ın da aramıza katılmasıyla aile fotoğrafımız tamamlandı. Türkmenistan’a bu vesileyle tekrar, ‘Kardeşler Meclisi’ne hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde, “kemik kardeşliği”ne dayanan ilişkileri tüm boyutlarıyla ele aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Ticaret hacmimizi, ilk planda 5 milyar dolara çıkartmak üzere gerekli adımları atmak konusunda kararlıyız. Kara ve hava yolu taşımacılığının yanı sıra enerji alanındaki iş birliğimizi geliştirmek amacıyla yapabileceklerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tarihî ve kültürel ortaklığa dayalı stratejik iş birliğimiz çerçevesinde eğitim, kültür, gençlik ve spor gibi beşeri alanlardaki ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırma konusunda da hemfikiriz. Bugün imzaladığımız ortak bildiri, dokuz maddeden aynı zamanda oluşuyor ve bu anlaşmayla birlikte kardeş Türkmenistan ile ilişkilerimizin ahdî zeminini daha da güçlendirdik. İnşallah yarın da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi vesilesiyle Kadirli Doğanım ile tekrar bir araya geleceğiz. Diğer dost ve kardeş ülke liderleriyle Teşkilat çerçevesindeki iş birliğimizi nasıl daha da ilerletebiliriz, bunları da tek tek kendileriyle görüşme fırsatını bulacağız. Değerli Devlet Başkanı, Kadirli Doğanım Berdimuhamedov’a ve tüm Türkmen makamlarına misafirperverlikleri için şükranlarımı sunuyor, görüşmelerimizin ve imzaladığımız belgelerin hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.”

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov

Daha sonra Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov söz aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk heyetine, karşılıklı güvenle gerçekleştirilen etkin görüşmeler için teşekkür eden Berdimuhamedov, “İkili ilişkilerin durumunu ve imkanları değerlendirdik. Gelecekte de iş yapılacak alanları belirledik. Genel olarak bölge ve uluslararası konularda etkin görüş alışverişinde bulunduk. İş birliğinin uzun vadeli olduğunu teyit ettik.” diye konuştu.

Berdimuhamedov, ikili ilişkileri daha da yüksek düzeye çıkarmak amacıyla gerekli tüm çabayı göstereceklerini vurgulayarak “Türkiye ve Türkmenistan’ın, uluslararası konularda ve birçok başka konuda benzer yaklaşımlarda olduğunu belirtmek istiyorum. Birleşmiş Milletler Teşkilatının ve diğer uluslararası teşkilatlar kapmasında faaliyetlerimizi koordine etmeye yönelik çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Türkmenistan arasındaki ilişkilerin, bölgesel kuruluşlar kapsamında da önemli olduğunun altını çizen Berdimuhamedov, şöyle devam etti:

“Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci olarak katılan Türkmenistan’ın üyeliğinin, tarihi öneme sahip olduğu vurgulanmıştır. Ülkelerimiz, modern dönemin genel tehditlerine ve uluslararası terörle, uyuşturucunun yasa dışı dolaşımıyla etkin mücadele etmek amacıyla iş birliğini gelecekte de sürdüreceklerdir.”

Berdimuhamedov, Afganistan’daki durumun istikrara kavuşması için de Türkiye ve Türkmenistan’ın birlikte çalışacağına işaret ederek “İki ülke, Afganistan’da ekonomik ve sosyal sistemin geliştirilmesi, insani yardımların sağlanması için çalışmaya devam edecektir. Ülkelerimizin topraklarından geçen doğu-batı koridorlarının oluşturulması için yakın iş birliği yapılması konusunda mutabakat sağladık.” dedi.

Afganistan’da ve enerjide artan iş birliği

Afganistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’yi kapsayan koridorun söz konusu olduğunu kaydeden Berdimuhamedov, Hazar Denizi’nin liman ikmal sisteminin, Hazar ve Karadeniz bölgeleri arasında etkin ulaştırma koridorlarının oluşturulması için Türkmenbaşı Limanı’nın etkin kullanılmasının istişare edildiğini söyledi.

Enerji kaynaklarının Avrupa pazarına uluşturulması konusunda da mutabakat sağlandığını anlatan Berdimuhamedov, şöyle devam etti:

“Türkmenistan’ın enerji kaynaklarının çeşitli güzergahlardan pazarlara güvenli şekilde ulaştırılması bizim için önemlidir. Türkmenistan ile Türkiye’nin sürekli karşılıklı çıkarlara dayalı münasebetlerini değerlendirdik. İş birliğini geliştirmeye ve çeşitlendirilmeye hazır olduğumuzu teyit ettik.”

Kültür ve eğitim alanlarında iş birliğinin de istişare edildiğini aktaran Berdimuhamedov, “Kültür çalışanlarının arasında yakın ilişkileri teşvik etmeye, kültür günlerini her yıl yapmaya hazır olduğumuzu teyit ettik. Eğitim alanında ilişkilerin geliştirilmesi konusunda mutabakat sağlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin, kardeş ülkenin güvenilir dost, açık gönüllü ortak olduğu bir kez daha teyit edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Türkmenistan-Türkiye ilişkileri daha da gelişecek”

Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın tarafsızlık dış politikasını, uluslararası girişimlerini sürekli desteklemesi nedeniyle Türkiye’ye teşekkür ederek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkmenistan’a ilgisi nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Ziyaretin etkinliğinden memnuniyet duyduk. İmzalanan belgelere yüksek değer veriyoruz. İki ülke, yakın ve gelecekte çok sayıda alanda iş birliği yapmaya çaba sarf ettiğini bir kez daha göstermiştir.” diye konuştu.

Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümünün kutlandığını anımsatan Berdimuhamedov, “Geçen zamanda, ekonomimizin sürekli gelişmekte olduğuna, halkın yaşam seviyesinin, tarafsız devletimizin uluslararası seviyesinin yükseldiğine şahit olduk. Bunlar seçtiğimiz tarafsızlık politikasıyla sıkı bağlantılıdır.” dedi.

Berdimuhamedov, karşılıklı saygı çerçevesinde Türkiye ve Türkmenistan ilişkilerinin geliştiğine dikkati çekerek “Türkiye ile stratejik uzun vadeli ilişkiler geliştirmek, Türkmenistan dış politikasının öncelikli amaçlarından birisidir. Tarihi manevi değerlerimiz de kardeş Türkmen ve Türk halklarının daha da yakınlaşmasına yardım edecektir. Zaman sınamasından geçmiş Türkmenistan-Türkiye ilişkilerinin daha da gelişeceğini söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’a Türkmenistan iş birliği nişanı verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, çok saygın siyasetçi olarak dünyada geniş şekilde tanındığına işaret eden Berdimuhamedov, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek yönetici yeteneğine sahip olma özelliği ile barışın, istikrarın sağlanmasında büyük çalışmalar gerçekleştirdi. Türkmenistan ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerini güçlendirmeye de özellikle ilgi göstermesine yüksek değer veriyoruz. Türkmenistan ile Türkiye arasında siyasi, ekonomik, teknik ve kültürel alandaki iş birliğini geliştirmeye, tarafsız ülkemizin uluslararası saygınlığını artırmaya katkıları konusunda daima destek vermesi, Türkmenistan ile ilişkilerin geliştirmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nişan ile ödüllendirilmesini kararlaştırdık. Özellikle de sağlık, ailede refah, sorumluluk gerektiren görevinde başarılar, kardeş Türk halkına da gelişme yönünde içtenlikli dileklerimi sunarım.”

Erdoğan, Türkmenistan Devlet İşbirliği Nişanı’nın tarafına tevcihinden dolayı onur duyduğunu belirtti. “Bu nişanla şahsıma gösterilen teveccüh için yürekten teşekkür ederim” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ali nişana layık görülmem, ata yurdumuz Türkmenistan’a gerçekleştirdiğim resmî ziyareti taçlandırmıştır. Nişanın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsıma tevcihi karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar temelinde her alanda gelişen ilişkilerimizin somut bir tezahürüdür. Ülkelerimiz arasındaki dostluk ve karşılıklı muhabbetin yeni bir sembolü olarak gördüğüm bu nişanla kemik kardeşliğimiz bir kez daha perçinlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Nişanla kendine yüklenen vazifeyi büyük heyecan ve gururla yerine getireceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu duygu ve düşüncelerle büyük bir şerefle taşıyacağım Devlet İşbirliği Nişanı’nı almaktan duyduğum mutluluğu ifade ediyorum. Başta zatı devletleri, Kadirli Doğanım olmak üzere tüm Türkmen Doğanlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *