Avrupa Birliği’nden İsrail’e sembolik çağrı!

Avrupa Birliği’nden İsrail’e sembolik çağrı!

Avrupa Birliği’nin Filistinlilerle dayanışma içinde olduğunu öne süren, Avrupa Birliği’nin Filistin topraklarındaki temsilcisi Burgsdorff, siyonist devlete, 15 yıldır Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukayı kaldırması çağrısında bulundu.

‘AB’nin Filistin halkıyla dayanışma içinde olduğunu savundu’

Avrupa Birliği’nin (AB) Filistin topraklarındaki temsilcisi Sven Kühn Von Burgsdorff, AB heyetinin Gazze’yi ziyaretinin sonunda düzenlediği basın toplantısında konuştu. AB’nin Filistin halkıyla dayanışmasını yineleyen Burgsdorff, “AB, Filistinlilerle dayanışma içinde. Özellikle Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinliler olmak üzere tüm Filistinlilerin kalkınma ihtiyaçlarına tamamen saygı duyuyoruz” dedi.

Gazze’de herhangi bir kalkınma projesinin hayata geçirilmesinin bazı şartların yerine gelmesine bağlı olduğunu kaydeden Burgsdorff, öncelikle İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukayı sona erdirmesi, bölge sakinlerinin ve emtianın serbestçe Gazze’ye giriş çıkışına izin vermesi gerektiğini söyledi.

‘Daha sonra bölgeye yatırımlar yapılacaktır’

Gazze’nin, Batı Şeria ve dış dünya ile temasa geçebilmesi gerektiğine işaret eden Burgsdorff, “Daha sonra bölgeye yatırımlar yapılacaktır. Bu olmadan Filistin toplumunun şartlarının daha iyi duruma gelmesi zor.” şeklinde konuştu.

‘Demokratik seçimler yapılmalı’

Burgsdorff, kalkınma projelerinin hayata geçirilmesi için Filistin’de siyasi partilerin arasında birliğin sağlanması ve demokratik seçimlerin yapılmasını sağlayacak bir anlaşmaya varılması gerektiğini anlatarak, “Filistin’de siyasi ayrışmanın çözülmesiyle birlikte Filistin ulusal otoritesinin Gazze’deki görevine tam kapasite ile dönebileceği” değerlendirmesinde bulundu.

Filistinli Bakan, AB’nin verdiği desteğe teşekkür etti

Basın toplantısında konuşan Filistin Bayındırlık ve İskân Bakanı Muhammed Ziyara ise, AB tarafından Filistin topraklarında desteklenen projelerden dolayı hükümetinin takdirlerini dile getirerek, projelerin vatandaşların yaşamları üzerinde olumlu bir etkisi olacağını aktardı. Ziyara ayrıca uluslararası toplumu “Gazze Şeridi’nin yeniden inşası sorunuyla başa çıkmak için yeterli kaynak ayırmaya” çağırdı.

Toplam 20 büyükelçi ve Avrupa Birliği ülkelerinin temsilcilerinden oluşan bir heyet dün, Gazze Şeridi’ndeki bir dizi hizmet projesini incelemek için bölgeye gelmişti.

Son büyük saldırı Mayıs ayında yaşanmıştı

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze şeridini 2006 yılından bu yana kara, hava ve denizden abluka altında tutuyor.

İsrail’in son olarak bu yılın Ramazan ayının son günlerinde başlattığı ve bayram günlerinde de devam eden kanlı operasyonu bir hafta sürmüştü. Dünyanın gözü önünde İsrail’in günler süren bombardımanında 61’i çocuk, 36’sı kadın olmak üzere 212 Gazzeli Müslüman şehit olmuş, 1400’ü de  yaralanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *