BAE’li Bakan, TRT Haber’e röportaj verdi

BAE’li Bakan, TRT Haber’e röportaj verdi

Birleşik Arap Emirlikleri Endüstri ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan el-Cabir, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair TRT Haber’e açıklamalar yaptı, “İki ülke arasında var olan temelleri ilerletip ekonomik, sosyal ve ticari bağları birçok alanda geliştireceğiz.” dedi.

Sultan el-Cabir, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin çok güçlü ortak temellerine vurgu yaparak “Türkiye yakın, bölgesel bir komşu olarak bizim için doğal bir ortak.” ifadesini kullandı.

Veliaht Prens Muhammed bin Zayed el-Nahyan’ın Türkiye ziyaretinin Ankara-Abu Dabi hattında araladığı yeni aşamaya dikkat çeken el-Cabir, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine Veliaht Prens Muhammed bin Zayed el-Nahyan’ın ziyareti bu ilişkiyi yeni bir seviyeye taşıma konusunda gerçekten yeni bir döneme işaret ediyor. İki ülkenin de çok güçlü ortak temelleri var. Bunu geliştirebiliriz ve geliştirmeliyiz.”

Dinamik ekonomi ve nüfus vurgusu

Sultan el-Cabir, Veliaht Prens’in ziyaretinin Türkiye ve BAE’nin bölgenin daha huzurlu, stabil ve zengin bir geleceğe kavuşması için birlikte çalıştıkları bir zamana denk geldiğini söyledi, iki ülkenin potansiyellerine dikkat çekti:

“Bu ziyaretin temel amacı ticareti, iş ortaklığını artırarak sürdürülebilir ve başarılı yatırımlar yoluyla ekonomik değerler oluşturulmasına yardımcı olmaktır. BAE ve Türkiye bölgedeki en dinamik ekonomiye ve nüfusa sahipler.”

İş birliğinde kapsamlı yaklaşım

Endüstri ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan el-Cabir, iki ülke arasındaki iş birliğinde kapsamlı bir yaklaşımı da benimsediklerini belirtti.

“İki ülke arasında var olan temelleri ilerletip ekonomik, sosyal ve ticari bağları birçok alanda geliştireceğiz. Bu enerji, sağlık, tarım, lojistik, nakliye, endüstri, altyapı, finans, turizm konularını içeriyor.” diyen el-Cabir, bir üst seviyeye geçmeye ve bu başarılı yatırımların üzerine daha fazla yatırım ve iş birliği için yeni hedefler belirlemeye hazır olduklarını da kaydetti.

BAE Ekonomi Bakanı Mari’dan ‘sıcak’ mesajlar

BAE resmi ajansı WAM’ın haberine göre Mari de, Dubai’de düzenlenen Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Karma Ekonomik Komisyonu toplantısının ardından Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

BAE ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenerek devam ettiğini söyleyen Mari, bunun ticaret ve yatırım başta olmak üzere çeşitli sektörlerdeki farklı alanlarda yeni ortaklıklar oluşturma yönünde büyük fırsatlar sunduğuna dikkati çekti.

Türkiye ile BAE’nin ekonomi, ticaret ve yatırımın hemen hemen tüm alanlarında güçlü ortaklıklarla birbirine bağlı olduğunu aktaran Mari, “Bugün de iki ülke arasında sürdürülebilir ekonomik ortaklıkta yeni bir dönem başlatıyoruz.” dedi.

Haberde ayrıca, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2020’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen 2019’a göre yüzde 21 artış gösterdiği, 2021’in ilk yarısında da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100 arttığı kaydedildi.

İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırma planı

WAM’ın haberine göre, BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sani ez-Zuyudi ve Bakan Muş’un katılımıyla gerçekleştirien Türkiye-BAE Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında, iki ülke arasında petrol dışındaki ticareti çeşitlendirme ve ticaret hacmini artırmaya yönelik bir çalışma planı üzerinde mutabakat sağlandı.

BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zuyudi, iki ülkenin stratejik konumuna dikkati çekerek, Türk ürünlerinin Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerine ulaşması açısından BAE’nin köprü görevi görebileceği gibi BAE ürünlerinin de Avrupa ve bazı Asya ülkelerine ulaşması yönünde Türkiye’nin önemli bir pazar olduğuna işaret etti.

Zuyudi, ülkesindeki ekonomik gelişmelere ve projelere dikkati çekerek, Türk firmalarına bu gelişmelerden yararlanmaları çağrısında bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *