Türk heyeti BAE’de: İlişkilerimiz kuvvetlenecek

Türk heyeti BAE’de: İlişkilerimiz kuvvetlenecek

Ticaret Bakanı Muş, Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirilen “Expo 2020 Dubai” etkinliğine Türkiye’nin katılımının “BAE ile ilişkilere verdiğimiz önemin de göstergesi niteliğindedir” vurgusunda bulundu. Türkiye-BAE ilişkileri yıllardır büyük bir gerginliğe sahne oluyordu.

Bakan Muş, Dubai’deki temasları kapsamında, Türkiye’nin “Expo 2020 Dubai” etkinliğine katılımına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Muş, resmi rakamlara göre 192 ülkenin pavilyonları ile katıldığı Expo 2020 Dubai’nin küresel düzeyde ses getiren bir etkinlik olmayı başardığını ileri sürdü.

Muş, Expo 2020 Dubai’nin 1 Ekim 2021’de “Akılları birleştirmek ve geleceği yaratmak” ana teması ile ziyaretçilerine kapılarını açtığını belirtti.

Muş, bunun yanında etkinlik kapsamında 3 alt tema belirlendiğini aktararak, “Bunlardan ilki olan sürdürülebilirlik teması ile gezegenimizin korunması ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakılması konusuna dikkat çekilmiştir. Ülkemiz pavilyonu da bu tema üzerine kurulu ‘Sürdürülebilirlik Bölgesi’nde yer almaktadır. Bu önemli etkinlikte dünyanın dört bir yanından gezegenimizin geleceğine yönelik fikirler, kültürel zenginlikler ve projeler sergilenmektedir. Bu sayede, bilimsel ve kültürel birikimler paylaşılmakta, böylelikle yeni fikirlerin geliştirilebilmesine olanak sağlanmakta ve evrensel boyutta sosyokültürel gelişime katkıda bulunulmaktadır.” ifadelerini kullandı.

BAE ile ilişkilerimiz

Bakan Muş, Türkiye olarak bu etkinlikte güçlü bir biçimde yer aldıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Expo 2020 Dubai’ye Türkiye’nin katılımı, dünya expolarına katılımlara verdiğimiz değerin yanı sıra BAE ile ilişkilere verdiğimiz önemin de göstergesi niteliğindedir. Dünya expolarının asıl gayesinin ülkeler arası iletişimin geliştirilmesi olduğu göz önüne alındığında, Expo 2020 Dubai’ye katılımımız ilerleyen dönemlerde BAE ile ilişkilerimizi kuvvetlendirmede önemli katkılar sağlayacaktır. Expo 2020 Dubai’nin, ortaya koyacağı değerler ve fikirlerle daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya kurmaya vesile olmasını diliyorum.”

Fuar alanında incelemelerde bulunan Muş, Türkiye pavilyonunun açılışını gerçekleştirdi.

BAE-Türkiye: Düşmanlığın sonu

Erdoğan’ın daveti üzerine BAE veliaht prensi el Nahyan Türkiye’ye geliyor

BAE-Türkiye yakınlaşması üzerine

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *