Erbaş: Bütçemizin yüzde 96’sı maaşlara gidiyor

Erbaş: Bütçemizin yüzde 96’sı maaşlara gidiyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kurumun 130 bin personeli olduğunu vurgulayarak, “Bizim bütçemiz, devlet kurumu olduğumuz için ve çalışanlar da devlet memuru olduğu için bütçemizin yüzde 96’sı maaşlara, personel masraflarına gidiyor.” dedi.

Kanal 7’de Başkent Kulisi programının konuğu olan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Programın sunucusu Mehmet Acet’in, Başkan Ali Erbaş’a, yeniden Diyanet İşleri Başkanı olarak görevlendirilmesiyle ilgili düşüncelerini sorması üzerine, “Öncelikle muhterem Cumhurbaşkanımıza şükranlarını arz ediyorum. Bu çok mukaddes, ulvi göreve bizi layık görmesi sorumluluğumuzu arttırıyor. İnşallah buna layık oluruz. Bizden önce nice hocalarımız bu görevi ifa ettiler. Bugüne kadar benden önce 17 hocamız bu görevi ifa etmişler. Bugün emanet bizim üzerimizde.” dedi.

‘Diyanet, nevi şahsına münhasır bir kurumdur’

Erbaş şöyle devam etti: “Diyanet İşleri Başkanlığı nevi şahsına münhasır bir kurumdur. Türkiye’de özellikle dini anlayışı Kur’an ve sünnet çizgisinde devam ettirme, marjinal anlayışlara çok fazla itibar etmeme noktasında Diyanet İşleri Başkanlığının çok büyük bir payı var. Başka ülkelere baktığımız zaman farklı din anlayışındaki insanların camilerde bile kavga etmesi, camilerde bile saldırılar düzenlemesi, böyle bir teşkilatın olmayışından kaynaklanıyor. Rabbimizin müsaade ettiği kadar bu teşkilatta hizmet etme bu ana kadar nasip olduğu gibi bundan sonra da elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

‘Milletimiz hiçbir zorluk çıkarmadı’

Camilerde salgın dönemi uygulamalarına ilişkin olarak da Erbaş, “Camilerimizin 3 ay kadar cemaatle namaza kapanma dönemi oldu. Milletimiz hiçbir zorluk çıkarmadı.” ifadelerini kullandı.

‘Kudüs için dua ettik’

Kudüs ziyaretlerinin başlayacağını da hatırlatan Ali Erbaş, “Kudüs ziyaretlerini çok önemsiyoruz. İlk kıblemiz, Miraç mahalli, vahyin kutsadığı şehir diyoruz. İsrail’in zaman zaman saldırıları oluyor. O saldırılara Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hemen gerekli tepkileri gösteriyoruz. Bu Ramazan Bayramı’nın hemen arefesinde Mescid-i Aksa’ya bir saldırı olmuştu. O gün uluslararası bir toplantı düzenleyerek çevirim içi İslam ülkelerinin Diyanet İşleri Başkanları, Din İşleri Bakanları ile geniş çaplı bir toplantı yaptık. Bütün camilerimizde Kudüs’e dua ettik.” dedi.

Çeşitli programlarda yapılan dualar

Ali Erbaş, çeşitli programlarda yaptığı duaların eleştirilmesinin sorulması üzerine, “Dua müminin en büyük gücüdür. Biz Müslümanız. Müslüman olarak dua yapmak kadar güzel bir şey var mı? Bunu eleştirmeyi ben izah edemiyorum. Politikaya bulaştırmamak lazım. Siyasi görüşü ne olursa olsun, Müslümansa, hatta Müslüman olmayan da dua yapıyor. Allah’tan iyiliği, güzelliği istemek nerede olursa olsun çok güzel bir şey değil mi?” diye sordu.

Diyanet’in bütçesi

Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesi ile ilgili tartışmalara da cevap veren Ali Erbaş, şunları söyledi: “Bizim bütçemiz, devlet kurumu olduğumuz için ve çalışanlar da devlet memuru olduğu için bütçemizin yüzde 96’sı maaşlara, personel masraflarına gidiyor. Geriye kalıyor yüzde 4. O, yüzde 4’le biz planladığımız hizmetlerin yarısını bile yapamıyoruz. Bizim personel sayımız fazla. Buna rağmen bizim şu an 15 bin imam ve müezzine ihtiyacımız var. 9 bin de Kur’an kursu öğretmenine ihtiyacımız var. İllerden, ilçelerden, köylerden sürekli arıyorlar bizim köyümüzde, mahallemizde imam yok diye. Çünkü istediğimiz kadar ilan açamıyoruz. Bu sözler bizi üzüyor. Çünkü devlet imam olarak atamış, onun maaşını verecektir. 130 bin 630 kadar personelimiz var. Bunun dışında camilerimiz, Kur’an kurslarımız yapılıyor. Bunlar devletin verdiği ödeneklerle değil, tamamen milletimizin ve Türkiye Diyanet Vakfı katkılarıyla yapılıyor.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *