İngiltere’den Polonya sınırına askeri destek

İngiltere’den Polonya sınırına askeri destek

İngiliz Silahlı Kuvvetleri personelinden oluşan küçük bir ekibin, mühendislik desteği kapsamında Polonya’nın Belarus sınırını güçlendirmesi için görevlendirildiği bildirildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı Basın Ofisi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İngiliz Silahlı Kuvvetleri personelinden oluşan küçük bir ekip, Belarus sınırında devam eden durumu ele almak için nasıl mühendislik desteği sağlayabileceğimizi araştırmak üzere Polonya hükümetiyle yapılan bir anlaşmanın ardından görevlendirildi.” ifadesini kullandı.

Açıklamada, İngiltere ve Polonya’nın uzun tarihi dostluğa sahip NATO müttefiki iki ülke olduğunun altı çizildi.

The Telegraph’ta yer alan habere göre de Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, İngiliz ordu mühendislerinin Belarus sınırında Polonyalı meslektaşlarıyla “keşif” görevine başladıklarını söyledi. Blaszczak, askerlerinin, Polonya-Belarus sınırındaki çitin güçlendirilmesinde iş birliği yapacağını öne sürdü.

Belarus, sığınmacıları tutmayacağını açıklamıştı

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko 6 Temmuz’da yaptığı konuşmada, Belarus’un AB ile Geri Kabul Anlaşması’nı askıya alma sürecini hatırlatarak, Rusya ve Belarus’a yönelik Batı’nın tutumundan sonra artık savaştan kaçan insanları kendilerinin alamayacağını ifade etmişti.

Avrupa’ya gitmek üzere Belarus’a gelen mültecileri ülkede tutmayacaklarını söyleyen Lukaşenko, “Polonya, Litvanya, Letonya, Ukrayna ile sınırlarımızı kapatacağımızı ve Afganistan, İran, Irak, Libya, Suriye, Tunus’tan gelen mülteciler için ‘yerleşim yeri’ haline geleceğimizi düşünenler yanılıyorlar. Biz, hiç kimseyi tutmayacağız. Onlar bize gelmiyorlar, aydınlanmış, sıcak, rahat Avrupa’ya gidiyorlar.” demişti.

AB, Belarus yönetimini Irak gibi ülkelerden gelen sığınmacıları AB ülkeleri Polonya, Litvanya ve Letonya sınırlarına göndererek “düzensiz göçü araç olarak kullanmak ve Birliği bu yolla istikrarsızlaştırmaya çalışmakla” suçluyor.

İki ülke arasında sıkışan sığınmacıların soğuk hava koşulları ve yetersiz beslenme nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiği son 2 ayda, bu sebeplerle yaklaşık 10 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.​​​​​​​​​​​​​​

Fransa’dan İngiltere’ye göçmen akını

İngiltere İçişleri Bakanlığı, anakaraya ulaşmak için yaklaşık bin düzensiz göçmenin dün tekneyle kanalı geçtiğini açıkladı. Bu rakamla bir günde en fazla göçmen geçişi rekoru kırıldı. Manş Denizindeki göçmen geçişlerinde yeni bir rekor kırıldı. İçişleri Bakanlığı, İngiltere’ye 1000 göçmenin geçtiğini duyurdu.

2020’de 8 bin 404 kişi İngiltere’ye geçerken bu yıl şimdiye kadar 23 binden fazla insan Fransa’dan tekneyle geçiş yaptı. İngiltere’ye Kanal aracılığıyla gelenlerin yaklaşık yüzde 98’i sığınma başvurusunda bulunuyor. Ancak genel sığınma başvuruları, COVID-19 nedeniyle küresel seyahatin sınırlandırılmasından sonraki aylarda düştü ve sayılar pandemi öncesine göre biraz daha düşük kaldı.

2019’da 35 bin 737 sığınma başvurusu vardı, 2020’de 29 bin 815’e düştü. 2021’in ilk yarısına ilişkin rakamlar 14 bin 670 başvuruyu gösterdi. Son yıllarda, İngiltere’deki sığınma başvuruları, 2015-16 Avrupa göç krizi sırasında zirveye ulaştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *