Rum Patriğin Amerika ziyareti 12 gün sürecek

Rum Patriğin Amerika ziyareti 12 gün sürecek

12 gün boyunca ABD’de Biden başta olmak üzere birçok siyasi ile görüşecek olan 81 yaşındaki Fener Rum Patriği Bartholomeos, Washington’da rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Amerikan Rum Ortodoks Başpiskoposluğunun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Bartholomeos’un uzun uçak yolculuğu ve yoğun programı nedeniyle kendisini iyi hissetmediği ve doktorların tavsiyesiyle George Washington Üniversitesi Hastanesinde müşahede altına alındığı belirtildi.

Başpiskoposluk, ilk açıklamasından birkaç saat sonra yaptığı yeni paylaşımda, Bartholomeos’un kendini iyi hissettiğini ancak doktorların tavsiyesi üzerine geceyi hastanede geçirdikten sonra sabah taburcu edilmesinin beklendiğini bildirdi.

Öte yandan Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinin Bartholomeos’un durumunu yakından takip ettiği ve Amerikan Rum Ortodoks Başpiskoposluğu ile yakın temas halinde olduğu öğrenildi.

Kimlerle görüşecek?

ABD’ye 23 Ekim’de gelen Bartholomeos’un 12 gün sürecek ziyareti kapsamında Başkan Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ve Yunanistan’ın ABD Büyükelçisi Alexandra Papadopoulou ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *