Nijerya Merkez Bankası dijital parasını piyasaya sürüyor

Nijerya Merkez Bankası dijital parasını piyasaya sürüyor

Nijerya Merkez Bankası (CBN), kripto para kullanımının yasaklanmasının ardından dijital para birimi “e-Naira”yı bugün piyasaya sürecek. Öte yandan, Nijerya’nın Oyo eyaletinde hapishane baskınında 837 mahkum firar etti, yaklaşık üçte biri yeniden yakalandı. Ardından, Nijerya hava kuvvetleri Boko Haram’ın kampını bombaladı.

CBN Başkanı Godwin Emefiele, yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki ödeme sistemini iyileştirme amacıyla yarından itibaren e-Naira‘yı piyasaya süreceğini belirtti.

E-Naira’nın müşterilerin banka hesaplarında mevcut fonları tutabilecekleri bir cüzdan işlevi göreceğini aktaran Emefiele, “Bu nedenle e-Naira, paranın evriminde ileriye doğru büyük bir adım ve CBN, e-Naira’nın fiziksel Naira gibi herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamaya kararlı.” ifadesini kullandı.

Kripto para kullanımında dünyada ilk sıralarda bulunan Nijerya’da şubat ayında, kara para aklama ve terör gerekçesiyle kripto para kullanımı yasaklanmıştı.

Nijerya’da yasa dışı petrol rafinerisinde meydana gelen patlamada 25 kişi öldü

Rivers eyaletine bağlı Rumuekpe bölgesi yetkilisi Ifeanyi Omano, yerel basına yaptığı açıklamada, Rumuekpe’deki yasa dışı petrol rafinerisinde patlama meydana geldiğini bildirdi. Patlamada, aralarında çocukların da bulunduğu en az 25 kişinin yaşamını yitirdiğini söyleyen Omano, çok sayıda kişinin yaralandığını ve ölü sayısının artmasından endişe edildiğini kaydetti. Yaralıların, çevredeki hastanelere kaldırıldığını aktaran Omano, patlamada onlarca evin de kül olduğu bilgisini paylaştı.

Bölgede yasa dışı bir petrol rafinerisinin faaliyet göstermesinin endişe verici olduğuna işaret eden Omano, hükümete, bu tür durumlara karşı acil müdahale çağrısında bulundu.

Dünyada en fazla petrol rezervine sahip ülkeler arasında 8. sırada bulunan Nijerya, Rivers ve Delta bölgesinde silahlı grupların petrol alanlarındaki sabotajları, yasa dışı petrol rafineleri, bölgedeki çatışmalar ve adam kaçırma gibi olaylar ile teknik yetersizlikler ve malzeme eksikliği gibi nedenlerden dolayı petrol gelirlerinde düşüş yaşıyor.

Boko Haram’ın kampı bombalandı

Nijerya’nın kuzeydoğusunda Boko Haram’a yönelik 23 Ekim’de düzenlenen operasyonda, terör örgütünün kampı imha edildi, çok sayıda terörist öldürüldü. Nijerya Hava Kuvvetleri (NAF) Sözcüsü Edward Gabkwet, Nijerya ordusunun, Çad Gölü Havzası’nda Boko Haram’a yönelik hava operasyonu düzenlediğini açıkladı. Gabkwet, saldırıda örgütün kampının imha edildiğini ve çok sayıda teröristin öldürüldüğünü söyledi.

12 yılda 20 binden fazla kişi hayatını kaybetti

Boko Haram, son yıllarda düzenlenen operasyonlara rağmen Afrika’nın en fazla nüfusa sahip ülkesi Nijerya’da ciddi güvenlik sorunu oluşturuyor. Nijerya’da 2000’li yılların başından beri varlık gösteren terör örgütünün 2009’dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

Örgüt, 2015’ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası’ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti. Ülkede, terör saldırıları ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişi göç etmek zorunda kalıyor.

Hapsihane baskını: 837 firar

Nijerya’nın Oyo eyaletinde, 22 Ekim’de hapishaneye düzenlenen silahlı saldırı sonucu 575 mahkumun firar ettiği bildirildi. Nijerya Cezaevi Dairesi Oyo Eyaleti Sözcüsü Olanrewaju Anjorin, basına yaptığı açıklamada, henüz kimliği belirlenemeyen silahlı kişilerin dün gece Oyo’daki Abolongo bölgesindeki hapishaneye düzenlediği saldırıda 837 mahkumun firar ettiğini belirtti.

Saldırının ardından 262 mahkumun yakalandığını aktaran Anjorin, halen 575 mahkumun firarda olduğunu ve bu kişilerin yakalanması için çalışma başlatıldığını kaydetti. Anjorin saldırıda çok sayıda kişinin de yaralandığını ifade etti.
Nijerya’nın Kogi eyaletinde 13 Eylül’de silahlı kişilerin bir hapishaneye düzenlediği saldırıda 240 mahkum firar etmişti.

575 mahkumdan 13’ü komşu eyalette yakalandı

Osun Polis Sözcüsü Yemisi Opalola, yaptığı açıklamada, 22 Ekim gecesinde Oyo’daki Abolongo bölgesinde firar eden 575 mahkumdan 13’ünün Osun eyaletinin Ejigbo bölgesinde yakalandığını belirtti. Opalola, yakalanan 13 mahkumun Oyo polisine teslim edileceğini ifade etti.
Firar eden mahkumların yakalanması için Oyo polisiyle iş birliği içinde olacaklarını aktaran Opalola, mahkumlara bir an önce hükümete teslim olmaları çağrısında bulundu.

 

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *