ABD Ankara Büyükelçiliği ‘gerginliği’ sona erdirdi

ABD Ankara Büyükelçiliği ‘gerginliği’ sona erdirdi

ABD Ankara Büyükelçiliği’nin yayımladığı ve dokuz ülke büyükelçisinin de imza attığı Kavala serbest bırakılsın bildirisi ile başlayan kriz, ABD Ankara Büyükelçiliği’nin, Twitter hesabından yayımladığı açıklama ile sona erdi.

10 ülkenin Ankara büyükelçilikleri ABD’nin açıklamasına destek vererek Viyana Sözleşmesi’nin 41’nci maddesine riayet edeceklerini duyurdu.

ABD ve diğer bazı ülkelerin Ankara büyükelçilikleri, diplomatların bulunduğu ülkelerin kanun ve nizamlarına riayet etmesini öngören Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet edildiğini açıkladı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin, Twitter hesabından yapılan son açıklamada, “ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı sorunların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder” ifadesini kullanıldı.

ABD’nin sosyal medya hesabında yayımlanan Osman Kavala açıklamasına imza atan Kanada, Finlandiya, Danimarka, Hollanda, İsveç, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçilikleri de, ABD’nin yeni açıklamasını retweet ettiler.

41. Madde

Viyana Sözleşmesi 41. madde: Devletlerin iç işlerine karışmamak büyükelçilerin görevidir

Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Konvansiyonunun 41. maddesi, bir diplomata, bulunduğu ülkenin yasalarına ve düzenlemelerine saygı duymayı şart koşuyor.

Maddede, “Kabul eden devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmek, ayrıcalıklarına ve bağımsızlıklarına halel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan her şahsın görevidir. Anılan devletin iç işlerine karışmamak da bu şahısların keza görevidir” ifadeleri yer alıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *