İdlib’de pazar yerine topçu saldırısı

İdlib’de pazar yerine topçu saldırısı

Suriye’de İdlib’in güneyindeki Eriha ilçesindeki bir pazar yerine, rejim güçlerinin düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 10 kişi hayatını kaybetti, 35 sivil yaralandı.

Esed rejimi ordusu ve İran destekli gruplardan oluşan rejim güçleri, İdlib‘in güney kırsalındaki Eriha ilçe merkezindeki pazar yerini topçu saldırılarıyla hedef aldı. AA muhabirinin ilçedeki hastane kaynaklarından edindiği bilgiye göre, söz konusu bombardımanda ilk belirlemelere göre 10 sivil yaşamını yitirdi, 35 sivil yaralandı. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Saldırının, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının altıncı turunun devam ettiği sırada yapılması dikkat çekti.

Erdoğan ve Putin 29 Eylül’de görüştü

Türkiye, Rusya ve İran, 2017’deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturma karar aldı. Rejim, İran ve Rusya saldırılara devam etti ve 4 bölgeden 3’ünü ele geçirerek İdlib’e yöneldi.

Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019’da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020’de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, son olarak 29 Eylül’de Moskova’da bir araya geldiğinde İdlib konusu da görüşüldü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *