Haiti’de 17 Amerikalı kaçırıldı

Haiti’de 17 Amerikalı kaçırıldı

ABD destekli devlet başkanı suikastına uğrayan Haiti’den göçmen akınına ABD sınırında kırbaçlanan köle muamelesi yapılması sonrası, misyonerlerle ailelerinden oluşan 17 ABD’linin Haiti’de kaçırıldığı haberi geldi.

Karayiplerin ada ülkesi Haiti’de, Devlet Başkanı Jovenel Moise’in seçimleri iptal edip yeni başbakan atamasının ardından ABD bağlantılı suikasta kurban gitmesinden 3 ay sonra, 17 ABD’li kaçırıldı.

Aralarında kadınlarla çocukların da bulunduğu kaçırılan ABD’lilerin bir yetimhaneyi ziyaret ettikten sonra havaalanına giderken otobüsleri durdurularak indirilen misyonerlerle aileleri olduğu belirtildi.

Olay, temmuzdan beri bir devlet başkanı suikastı, bir deprem ve bir kasırga geçiren Haiti’den yola çıkıp ABD sınırına dayanan binlerce göçmenin Meksika sınırında ABD’li atlı polisler tarafından adeta kırbaçlanırcasına geri püskürtülmesi ve ardından uçaklarla geri gönderilmesinin büyük tepki çekmesi sonrası geldi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir Haitili güvenlik kaynağı, Hıristiyan misyonerlerin Croix-des-Bouquets kasabasından ayrılmalarından kısa süre sonra kaçırıldıklarını söyledi. İlk etapta Haiti Adalet Bakanlığı ve polis teşkilatından açıklama gelmezken, AFP’ye konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, haberleri gördüklerini ve yurtdışındaki Amerikan vatandaşlarının güvenliğinin en yüksek önceliklerinden biri olduğunu söyledi.

(Sputnik)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *